Duble mistik rumba

Duble mistik rumba
Duble mistik rumba

Arthur H konseri, saat 22.00?de İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı?nın Şişhane?deki yeni binasında yer alan Salon?da.

Daha malzemeden şanslı, babası 70’ler Fransız müzik ortamının saygı değer isimlerinden Jacques Higelin. Fakat o, soyadını ilk harften budamayı, Arthur H olarak ünlenmeyi tercih etmiş. Klasik bir baba ve onun yolu sorunsalı olabilir. Thelonious Monk, Serge Gainsbourg, the Sex Pistols, Boris Vian gibi isimlerin ruhuyla, caz , blues ve Ortadoğu titreşimlerini bir araya getiren, kırçıllı sesiyle Tom Waits’i akla düşüren Arthur H, siz bu satırları okurken muhtemelen Kapalıçarşı’da geziyor ya da Boğaz’da tekne turu yapıyor olacak. Çünkü bu akşam ilk kez İstanbul’da sahnede.
Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşen konser, saat 22.00’de, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Şişhane’deki yeni binasında yer alan Salon’da.
Arthur H, şu aralar 14 numaralı son albümü ‘Mystic Rumba’ için turnede. İki CD ile ucundan koklatmayıp doyuran besteci/şarkıcı için bir nevi hesaplaşma albümü bu. Tam olarak ‘best of’ değil, tam olarak ‘retrospektif’ de... Yine piyanonun başında, yine taze besteler var, yine o ses fena dokunuyor.
90’lı yıllar tarihli albümlerinde, özelllikle ‘Bachibouzouk’ta (Bildiğiniz Başıbozuk yani) gayet puslu bir oynaklık vardı, bu son kayıtlardaki karanlıksa fark edilmeyecek gibi değil. Bunda kayıtları yaptığı, Fransa’nın Provence bölgesindeki 17. yüzyıl şatosunun etkili olduğunu söylüyorlar. Hele şatoya vardığı gün kopan kar fırtınasında 24 saat elektriksiz kalmasının, duble albümü saran bir iz bıraktığı söyleniyor. Biletler 50 ve 25 TL.


    ETİKETLER:

    caz