Düete göre şerbet

Düete göre şerbet
Düete göre şerbet
Başarılı bir devam albümü olan 'Nilüfer'le 13 Düet' öncekini aratmıyor, hatta daha iyi. Bulutsuzluk Özlemi'nden Vega'ya türlü rocker'ın eşlik ettiği Nilüfer kimi düetlerde temkinli, kiminde ise kendini tamamen bırakmış.
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

Tam iki yıl önce bir düet fırtınası estirmişti Nilüfer, ‘12 Düet’ albümüyle. Popüler müziğin dans ritimlerine iyice teslim olduğu günlerdi. Albüm, geçmişten gelen melodilerin gücüyle koyu renkli ama taptaze bir hava getirmişti piyasaya. Kendisi de bir o kadar tazelenen Nilüfer’i elinde elektro gitarla, rocker imajıyla görmüştük kapakta. Teoman, Şebnem Ferah, Hayko Cepkin ağır toplarıydı albümün, kalanlar ise çoğunlukla meraklısının tanıdığı gruplardı. İlkinin başarısının ardından Düet’in 13’ü geldi. Bu kez Nilüfer’i elinde bir kamçıyla görüyoruz kapakta. İlginç bir sembol; “Bu şarkıların efendisinin kim olduğunu unutmayın” der gibi bakıyor sanki Nilüfer! Kamçının niye şaklayacağını kestirmek ise güç, yorumsuz bırakalım. Yeni albümün en önemli özelliği, bu kez çok daha popüler isimlere yer verilmesi. Hepsini sayalım: Emre Aydın, Bulutsuzluk Özlemi, Feridün Düzağaç, Mor ve Ötesi, Model, Manga, Kargo, Pinhani, Vega, Zakkum, Gece , Çilekeş ve Gripin. Heyecan verici değil mi? Baştan söyleyelim, her biri performansının zirvesinde değil ama çoğu işin hakkını vermiş. Bu kadroyla, ileride dönemin gözde isimlerini hatırlatacak tarihi bir değer de kazanmış albüm.
‘Hatıralar Hayal Oldu’ Gripin düetiyle başlıyor hikâye... Gripin, kendi tarzını göstermeye çalışırken tam da yoluna koyamamış şarkıyı. Nilüfer’in sesinde de bir Marienne Faithfull kırçıllığı var. Neden sonra albüm ilerledikçe gençleşiyor sesi. Kendini gösteremeyen bir diğer grup da Manga, düzenleme ve efektler zorlama geliyor kulağa. Ferman, Nilüfer’le düet değil de ona geri vokal yapıyor sanki. ‘Kavak Yelleri’ndeki Feridun Düzağaç gibi şarkıları ‘ele geçirenler’ de var tabii. Bir de Pinhani gibi Nilüfer’i kucaklayan, onunla gönül gönüle şarkıyı söyleyenler... ‘ Dünya Dönüyor’a özellikle dikkat. Koca albümde topu topu iki kadın var Nilüfer’in yanında, bir öncekinde de öyleydi. Vega’dan Deniz Özbey ve Model’den Fatma Turgut... Özbey’in derinlere işleyen, çocuksu sesiyle tanışmamış olanlar için ‘Ta Uzak Yollardan’ iyi bir fırsat. Model’le ‘Şov Yapma’, biraz şarkının eski halini aratsa da iyi düetlerden biri. Müzikalitesiyle öne çıkanlar arasında da Çilekeş ve Kargo dikkat çekiyor.
Başarılı bir devam albümü olan ‘Nilüfer’le 13 Düet’ öncekini aratmıyor, hatta daha iyi. Fark edersiniz, şarkıdan şarkıya, düetine göre şerbet içmiş bir hali var Nilüfer’in... Kiminde temkinli söylemiş, kiminde ise kendini tamamen bırakmış, çok rahat. Bir şarkıda kapaktaki gibi dominant söylüyor, bir diğerinde ise sadece eşlik ediyor. Hangisinde nasıl mı? Yukarıda ipuçlarını bulabilirsiniz, bulmacanın kalanını çözmek de size kalmış...