Düğünde çalmamanız gereken şarkılar

Düğünde çalmamanız gereken şarkılar
Düğünde çalmamanız gereken şarkılar
Hayatınızı birleştireceğiniz o günün fon müziğini elbet planlamışsınızdır. Ama hangi şarkılardan uzak durmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

ÇOK KLİŞE

1- “İlanı aşk ediyorum, benimle evlenir misin? Beraber yaşlanmaya bir kalemde söz verir misin...” Bir nesil Kutsi’nin klişeleşmiş bu şarkısıyla “Evet” dedi hayatının aşkına… Ha buna rağmen o ajitatif tınıyı içiniz hâlâ kaldırıyor mu? Peki. “Hll, spr, dvm” o zaman… 

ÇOK KLASİK


2- Klişe ve klasik ayrımına girdik madem, ekleyelim. “Benim düğünüm çok özel olsun, herkesin çaldığını duymak, o şarkıyla dans etmek istemiyorum” diyorsanız, işte uzak durmanız gereken ilk üç über ‘klasik’ şarkı: ‘Mendelsshon (Düğün Marşı)’, ‘I Will Always Love You’ ve ‘Kimler Geldi, Kimler Geçti’…
 

ÇOK RİSKLİ


3- Kült filmlerin tutkunu olabilirsiniz. Hatta bu tutkunuzu düğününüze de yansıtmak isteyebilirsiniz. Ancak ‘Star Wars’ın ‘The Imperial March’ı veya ‘Back to the Future’ın ‘Johnny B. Goode’uyla o düğünü, ‘iyi bir dans performansı’ olmadan kotarmak birazcık zor. 

NİSPETE HİÇ GEREK YOK

4- Eski sevgilinizi unuttunuz, tamam. Ancak bunu elaleme kanıtlamanın ne yeri, ne de zamanı. O yüzden her türlü Demet Akalın ve türevlerinin nispet dolu şarkılarından uzak durmalı. Örnek verelim: ‘Unuttum Boyunu Posunu’, Son Sözü Söyledim Koymadı mı?’... 


BU ŞARKILAR YUVA YIKAR!
 

5- Bir önceki maddede iyimser davrandık. Belki de durum sandığımız gibi değildir. Siz yine de bunu çaktırmayın. ‘Seni Kimler Aldı’, ‘Özledim Teninin Kokusunu Özledim’ veya daha ilerisi her türlü Ümit Besen şarkısı, misal ‘Nikâh Masası’ yuvanızı yapmadan yıkıverir. 

YA YANLIŞ ANONS OLURSA?

6- 2000’lerin en güzel şarkılarından biri, kabul… Tabii ki Morissey’nin ‘Let Me Kiss You’sundan bahsediyorum. Ancak bu güzide ve romantik eser bir düğün şarkısı değil. Hele ki, içinde o “Gözlerini kapat, fiziksel olarak hoşlandığın birini düşün ve seni öpmeme izin ver” sözleri varken… Ih, ıh, hiç değil.
 

YA DANSIN DOZU KAÇARSA?

7- Düğün, sadece size, müstakbel eşinize ve ailelerinize ev sahipliği yapmıyor. Başta Ruşen Amca’nın oğlu Sedat olmak üzere, tanıdık tanımadık pek çok akrabayı, eşi dostu da ağırlıyor. E kabul edelim, işin içine biraz da alkol girecek. Siz yine de pastoral tınıları remiksleyen dım tıs parçalardan uzak durun. Zira kimse düğün videosunda ‘Crazy Dance in Kayseri’ gibi sıradışı görüntüleri görmek istemez, eminiz.... 

BÜYÜK TEHLİKE: TRİBÜN AMBİYANSI

8- Düğünün sonları… Enerji doludizgin. Tam da o sırada Gloria Gaynor’ın ‘I Will Survive’ çalıyor. Sözleri anlam itibariyle kırık amenna, ama asıl risk oluşabilecek şey tribün ambiyansı... Zira bir anda omuz omuza tutuşan ve “Laaay lalay lay lalalalala” diye bağıran, başına kravat bağlamış onlarca erkek görüntüsü hiç de estetik değil.
 

ACIYA NE GEREK VAR ŞİMDİ?

9- Tamam, en ergen çağlarınızda dilinizden düşmedi. En mutsuz anlarınızda ağzınıza o şarkı takılıydı. Ama evli olarak ilk dansınızı da Radiohead’den ‘Creep’ ile yapmak da neyin nesi oluyor? Lütfen kendinize gelin! Siz bu oyunun galibisiniz, kaybedeni değil. 

AMAN HA ADIMINA DİKKAT!

10- Atalarımız ‘baldız baldan tatlıdır’ demiş. Eyvallah. Ama tam da düğün vakti bu sözü hatırlatmanın ne gereği var? Misal Fiction Plane’den ‘Two Sisters’ kulağınızda çınlarken, eşinizin o yeşil gözlerine nasıl bakacaksınız? Aman diyelim, uzak duralım.