Dumanı üstünde bir kültür-sanat dergisi: DEVE

Dumanı üstünde bir kültür-sanat dergisi: DEVE
Dumanı üstünde bir kültür-sanat dergisi: DEVE
DEVE ilk sayısında Yaşar Kemal'den Yılmaz Erdoğan'a pek çok usta ismin yazı ve resimlerine yer veriyor. Derginin bu ay Kürtçe yayımlanan eki MultiKultiDEVE ise her ay Türkiye topraklarında konuşulan bir dilde olacak.

Edebiyat ve sanat dünyasından pek çok ismi bir araya toplayan DEVE dergisinin ilk sayısı çıktı. Öküz, Hayvan, Yeni Harman dergilerinde çalışan ve Esmer Dergisi’ni kurup 3,5 yıl yayın yönetmenliğini yapan Ferzende Kaya’nın yayın yönetmenliğindeki derginin ilk sayısı için Ahmet Hakan, Küçük İskender, Adnan Özer, Mevlana İdris, Lale Müldür, Muhsin Kızılkaya, ressam Ahmet Güneştekin, yönetmen Mustafa Altıoklar, Pelin Batu, Coşkun Aral, Enver Aysever, Yılmaz Erdoğan ve Esra Elönü gibi pek çok isim bir araya geldi. İmam Cici, Zeynep Tuğ, Kemal Siyahhan, Berk Demirok, Ergin Erkin ve Abdullah Saltan da çizgileriyle DEVE’de yer alıyor. 1 Nisan’da bayilerde satılmaya başlanan DEVE 50 bin basılarak tüm Türkiye ’ye dağıtıldı.
Usta edebiyatçı Yaşar Kemal ile ressam Ahmet Güneştekin, derginin ilk sayısı için ortak bir yağlı boya tabloya imza attı. Ahmet Güneştekin tablonun hikâyesini DEVE için yazmış. DEVE’nin ilk sayısında ilgi çeken bir diğer konu ise ilk defa yayınlanan Yusuf Hayaloğlu röportajı. Derginin bir de eki var. Bu ay Kürtçe olarak yayımlanan MultiKultiDEVE eki her ay Türkiye topraklarında konuşulan bir dilde olacak. Ferzende Kaya, DEVE’yi Türkiye’nin kültür sanat harekatı olarak tanımlıyor. İlk defa bir dergide Türk edebiyatının her kesiminden imzanın bir dergide buluştuğunu söyleyen Ferzende Kaya bu durumu, “Edebiyat mahalle mahalle ayrılmış durumda. Herkes kendi mahallesine çekilmiş. DEVE Türkçe edebiyata hizmet eden, söyleyecek sözü olan, ustaları, edebiyatçıları, şairleri, yazarları ve gençleri buluşturdu” şeklinde açıklıyor.