Dünya 2050'ye hazır değil!

Dünya 2050'ye hazır değil!
Dünya 2050'ye hazır değil!
Önümüzdeki hafta G8 Demans Zirvesi'nde ele alınması beklenen Dünya Demans Raporuna göre, 2050'de alzheimer'lı hasta sayısı üçe katlanacak.

Gelecek hafta Londra ’da gerçekleşecek olan ‘G8 Demans Zirvesi’, ilerleyen yıllarda pek çok insanı tehdit etmesi beklenen önemli bir sağlık sorununu ele alacak. Zirveye sunulan bir rapor ise günümüzde yaklaşık 45 milyon insanın mustarip olduğu alzheimer hastalığıyla ilgili. Son yayımlanan Dünya Demans Raporu’na göre, bu sayının 2050 yılına dek üçe katlanarak 135 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

Zirvede konuşulacak en önemli konulardan biri ise alzheimer’la mücadeleye ayrılan kaynakların arttırılması. Zira sadece İngiltere ’de ‘alzheimer tedavisi’ne ayrılan bütçe, kansere ayrılan bütçenin sekizde biri etmiyor. Günümüzde dünya genelindeki demans hastalarının bakımı ve tedavileri için gereken meblağ yaklaşık 600 milyar dolar. Ne var ki, bu rakam küresel gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde biri kadar.

Bilim insanları ise yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan insan sayısının artmaya devam etmesiyle demansın, sağlık sistemleri için en büyük zorluklardan biri haline geleceğini söylerken, rapor ülkelerin ise bu gelişmeye hazır olmadığına dikkat çekiyor.