Dünya beni Pink Floyd'un açıklamalarıyla tanıdı

Dünya beni Pink Floyd'un açıklamalarıyla tanıdı
Dünya beni Pink Floyd'un açıklamalarıyla tanıdı
'Hey You', 'Another Brick In The Wall', 'Wish You Were Here' gibi unutulmaz Pink Floyd şarkılarını Franz Liszt'le birleştiren yorumlarıyla tüm dünyada beğeniyle dinlenen piyanist Ayşe Deniz Gökçin, yeni albümü 'Pink Floyd Classical Concept'i yayımladı.
Haber: ESRA ÜLKAR / Arşivi

Ayşe Deniz Gökçin, 25 yaşında önemli başarılara imza atmış genç bir piyanist. Londra’da yaşayan, piyanoyla küçük yaşta tanışan Gökçin, dokuz yaşında ilk konserini verdiğinden bu yana Kiev Senfoni, Kiev Filarmoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Borusan İstanbul Filarmoni, Bilkent Senfoni, New Eastman Outreach gibi pek çok orkestrayla çaldı. Türkiye ’nin yanı sıra Moskova, Verbier, Londra, Texas, New York, Colorado, Kaliforniya ve Kuzey Kıbrıs’ta resitaller verdi.

Gökçin, piyano ile tanışmasını şöyle anlatıyor: “Piyano ile kendimi henüz bilmediğim ya da hatırlamadığım kadar erken dönemde tanıştırılmışım. Bebeklik dönemimde evdeki piyano tuşlarından çıkardığım ya da annemin benim parmaklarımı kullanarak çıkarttığı sesler ilgimi çekmiş olmalı ki, iki yaşından sonra en keyifli oyuncağım piyano oldu. Sonrası da geldi tabii.” Klasik müzik tutkusu ile rock müzik sevgisini birleştiren Gökçin, ‘Lisztfiye’ edilmiş Pink Floyd şarkılarının yer aldığı ‘Pink Floyd Lisztified’ projesi ile dünya çapında bir üne kavuştu. Proje Pink Floyd’un gözünden de kaçmamış, hayranı olduğu grup genç piyanist için internet sayfasında şu yorumda bulunmuştu: “Yıllardır Pink Floyd şarkıları başkaları tarafından en az binlerce kez yorumlanmıştır, fakat kısa zaman önce topluluğun üç parçasına getirilen yepyeni bir yaklaşım klasik müzik dünyasının ruhunu fethetti.”

‘Pink Floyd Lisztified’ projesinin oluşumunu Gökçin’den dinleyelim: “Kraliyet Müzik Akademisi’nde (RAM) yüksek lisans yaparken aklıma gelen bir fikirdi. Liszt’in 200’üncü yıldönümüydü ve onun hayatı hakkında birçok kitap okuyup, eserlerini çalışıyordum. Liszt, dünyadaki ilk rock yıldızı sayılır ve bunu maalesef klasik müzik dinleyicileri dışında kimse bilmiyordu. Binlerce insana konser veren, karavanıyla turneye çıkan, hayır konserleri verip, senfoni dinleyemeyen fakir halka kendi düzenlemelerini çalan Liszt, aynı zamanda inanılmaz karizmatik ve tüm kadınları kendine âşık eden bir yıldızmış. Avrupa’yı kasıp kavuran bu sendroma ‘Lisztomania’ denirmiş.” “Ben de ona bir fantazi adamak istedim” diyen Gökçin sözlerine şöyle devam ediyor: “Bunu güncel bir şekilde, herkesin bildiği, ve benim de hayran olduğum Pink Floyd müziği ile birleştirerek yaptım. Nasıl Liszt, kendi zamanında bilinen temaları alıp kendi uyarlamalarını yaptıysa, ben de o stilde üç tane Pink Floyd şarkısını değiştirdim ve piyano için yeniden yazdım. Tabii bunu yaparken amacım kimseyi taklit etmek değil, aksine hem Liszt hem de Pink Floyd’dan aldığım ilham ile yeni bir şey yaratmaktı.”

Yorumladığı bu üç şarkı çok beğenilince genç piyanist projeyi geliştirip, içerisinde 10 Pink Floyd şarkısı bulunan ‘Pink Floyd Classical Concept’ adlı albümü yayımladı. Gökçin albüm için, “Albüm baştan sona aralıksız dinlenmesi gereken, felsefi yönden ve kompozisyon açısından iki müziği birleştiren bir çalışma” diyor. Pink Floyd, albümün yayımlandığını Facebook sayfasından duyurdu. Gökçin’e bunu gördüğünde ne hissettiğini sorduğumdaysa “İnanılmaz mutluyum” diyerek şunları söylüyor: “Yaptığım çalışmanın dünyaya duyurulmasını sağladı bu açıklamalar. Emeğimin böyle pozitif tepki alması, benim daha da verimli bir şekilde çalışmamı sağladı. Dünyanın her tarafından kutlama mesajları ve konser teklifleri geldi. 2014’te Portekiz, Fransa, İtalya, Kosovo gibi çeşitli yerlerde çalacağım.”

Sanatçı, konserlerinde çok sık rastlanmayan bir tekniği, ‘prepared piyano’yu kullanıyor. Pek rastlanmayan bu tekniği kullanışının sebebini ise, “Prepared piyano aslında benim rock enstrümanlarını piyano ile taklit etme isteğimden dolayı ortaya çıktı. Mesela gitar sesini piyanonun içindeki telleri çekerek, perküsyonu ise kırık plak ile çıkarıyorum” diyerek anlatıyor. Gökçin yeni projelerinin de sinyalini veriyor ama ismini vermiyor. Sadece “Benim için çok önemli ve nostaljik bir grup” demekle yetiniyor. Konserlerine devam eden piyanist, yeni çıkardığı bir diğer albümü ‘Piazzolla’yı da konser programına eklemiş. “Konserin ilk yarısı klasik/rock, diğeri ise klasik/tango pop şeklinde. İleride bateri ve yaylı sazlar ile bunları genişleteceğim” diyerek ileriki planları için ise “Pink Floyd Piyano Konçertosu uyarlamak istiyorum” diyor. Gökçin, 15 Şubat’ta Portekiz Teatro Cine de Gouveia, 26 Nisan’da Gouveia Art Rock Festival’inde sahne alacak.