Dünya devi New York Filarmoni yıldızlarla geliyor

Dünya devi New York Filarmoni yıldızlarla geliyor
Dünya devi New York Filarmoni yıldızlarla geliyor
Dünyanın en prestijli orkestralarından New York Filarmoni, İKSV'nin kurucusu Nejat F. Eczacıbaşı anısına düzenlenecek iki konser için İstanbul'a geliyor. Solistler iki yıldız isim Joshua Bell ve Emanuel Ax.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, ölümünün 20. yılında 1842 yılında kurulan dünyanın en önemli ve prestijli orkestralarından New York Filarmoni’nin iki konseriyle anılacak. İKSV tarafından Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda 3 ve 4 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Anma Konserleri’nde New York Filarmoni’yi şef Alan Gilbert yönetecek. Haliç Kongre Merkezi’ndeki konserlerin solistleri ise ‘klasik müziğin süper starı’ olarak tanınan kemancı Joshua Bell ve günümüzün yıldız piyanistlerinden Grammy ödüllü Emanuel Ax olacak.
3 Mayıs’teki ilk konserde, orkestranın Christopher Rouse’a sipariş ettiği ve dünya prömiyerini nisan ayı ortasında yapacağı ‘Prospero’s Rooms’ isimli yeni senfonisinin Avrupa prömiyeri gerçekleştirilecek. Orkestra daha sonra Bernstein’ın solo keman, yaylılar, arp ve perküsyon için yazdığı ‘Serenat’ isimli eserinde Joshua Bell’e eşlik edecek. New York Filarmoni, programı Çaykovski’nin 6 numaralı Senfoni’siyle tamamlayacak.
4 Mayıs’taki konser, Mozart’ın 36 numaralı Do Majör Senfoni’siyle başlayacak. Mozart’ın 25 numaralı Do Majör Piyano Konçerto’sunda piyanist Emanuel Ax’a eşlik edecek orkestra, programı orkestrasyonunu Ravel’in yaptığı Mussorgsky’nin ‘Bir Sergiden Tablolar’ isimli eseriyle tamamlayacak.

1842’de kuruldu

Kurulduğu 1842 yılından bu yana, 63 ülkede, 430 şehirde verdiği konserlerle dünya çapında bir üne sahip olan New York Filarmoni Orkestrası, bugüne kadar Antonín Dvorák, Gustav Mahler, Otto Klemperer, Richard Strauss, Wilhelm Furtwängler, Arturo Toscanini, Igor Stravinsky ve Aaron Copland gibi dev isimler tarafından yönetildi. Orkestranın Lorin Maazel, Kurt Masur, Zubin Mehta ve Leonard Bernstein’in de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü müzik direktörleri arasına katılan son isim Alan Gilbert oldu. Şeflik kariyerine 1995 yılında Cleveland Orkestrası’nın yardımcı şefi olarak başlayan Gilbert, sonraki dönemde Stockholm Kraliyet Filarmoni ve Santa Fe Operası’nın müzik direktörlüğünü üstlendi. Gilbert, 2009–2010 sezonundan itibaren, konuk şef olarak birçok kez yönettiği New York Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğüne getirildi.
Konserlerinin internetten indirilmesi imkânını sağlayan ilk Amerikan orkestrası olan New York Filarmoni, aynı zamanda 2003 yılında Grammy Ödül töreninde canlı çalan ilk orkestraydı. New York Filarmoni Orkestrası’nın global sponsorluğunu Credit Suisse üstleniyor. Türkiye ’deki ilk konserini Leonard Bernstein yönetiminde 1959 yılında veren New York Filarmoni Orkestrası, daha sonra 1985 yılında şef Lorin Mazeel yönetiminde 13. İstanbul Müzik Festivali’nin, 1995 yılında şef Kurt Masur yönetiminde 23. İstanbul Müzik Festivali’nin konuğu olarak İstanbul’da konserler verdi.
Konserlerin 16 Şubat Cumartesi günü satışa sunulacak biletleri 350 ile 35 TL arasında değişiyor.