Dünya dönüyor Oscar sürüyor

Dünya dönüyor  Oscar sürüyor
Dünya dönüyor  Oscar sürüyor
2014 Oscar adayları 16 Ocak'a kadar sır. Tabii ki dedikodu kazanı şimdiden kaynamakta. Aday olacağına kesin gözüyle bakılan filmler aşağıda.
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

İki gün önce Akademi’den farklı bir açıklama gelseydi, bu yazının da değil girişi, tamamı bambaşka bir şekilde gelişecekti. Ne var ki Türkiye , bu sene de amacına ulaşamadı, 2014 en iyi yabancı film Oscar aday adayı ‘Kelebeğin Rüyası’nı şimdilik dokuz filmlik listede göremedi. Neyse... Bu işin bir sonraki yılı da var. Ama Oscar heyecanı Türkiyeli ya da Türkiyesiz devam ediyor. (Evet, biz olmadan da dünya dönüyor) Rivayet o ki Bette Davis’in vakti zamanında “Bu benim ilk kocam Oscar’ın aynısı” diyerek bilinen adını koyduğu Akademi Ödülleri’nin 86’ncısı Ellen DeGeneres sunumuyla 2 Mart’ta gerçekleştirilecek. Adaylar ise 16 Ocak’ta duyurulacak.
Adaylar belli olunca da epey konuşacağız muhtemelen ama Akademi duyurularının hemen arefesinde yapılan tahminlerden de vazgeçecek değiliz. Ne de olsa Oscar’ın zirvesi olduğu ödül sezonu yaklaşıyor ve bu sezonu layıkıyla selamlamak boynumuzun borcu. İlk olarak Miramax’ından (yine Oscar fatihi Weinstein kardeşlerin güdümüne girdiler) Warner Bros.’una sayısız stüdyonun gözünü diktiği en iyi film Oscar heykelciği... Her sene olduğu gibi bu sene de banko adaylarımız mevcut. Ve müjde! Aday olma ihtimallerine sevineceğimiz filmlerin sayısı, geçen senelere göre daha kabarık. Misal Coen Biraderler, ‘İhtiyarlara Yer Yok’tan yıllar sonra bir de ‘Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle’yle en iyi film Oscar’ına aday olup kategorinin galibi olsa, birçoklarının nezdinde Oscar heyecanının tekrar ateşleneceğine kuşku yok. Bir kısım seyirci için iki kere izlemenin bile yetmediği, insanı üçüncü kez sinema salonlarının yollarına düşüren bir film söz konusu zira. Diğer bankomuz, Steve McQueen’in ‘12 Years A Slave’i... ‘Utanç’ın, ‘Açlık’ın yönetmeni McQueen, Akademi için biraz deneysel kaçar diyorsanız filmin iç savaş öncesi New York’lu özgür bir siyahın tutuklanıp köle pazarında satılmasını konu aldığını hatırlatalım. Haliyle Akademi, Cuaron’un senaryoda değilse de teknikte çığır açtığı ‘Gravity / Yerçekimi’ni en iyi film adayları arasında es geçmeyecektir. Akademi’nin geçen sene sekiz dalda ödüle aday gösterdiği ‘Silver Linings Playbook / Umut Işığım’dan sonra bu yılki yeni David O. Russell filmi ‘American Hustle’ı görmezden geleceğine ihtimal veren de pek yok. Tabii Akademi’nin gözdesi ve - inanması güç ama - Alexander Payne’in yine (!) bir yol hikâyesi anlattığı ‘Nebraska’ da üzerinde uzlaşılan olası en iyi film adaylarından. Martin Scorsese’nin bir broker’ın gerçek hikâyesini anlattığı ‘The Wolf of Wall Street’ ise ABD ’deki gösterim tarihi, Oscarlar için ‘deadline’ olan 31 Aralık’ın hemen öncesinde Noel’e getirildiğine göre Oscar yarışında yer alması beklenen filmlerden. (Zaten bir Scorsese filmini o sene ‘en iyi’ adayları arasına koymayan Akademi, ileriki yıllarda bunun hesabını nasıl verir, düşünmek güç)
Üzerlerindeki uzlaşma o kadar güçlü olmasa bile yine de sürpriz yapıp en iyi film adayları arasına gireceği düşünülen filmler içinde ise ‘Captain Phillips’ (yön.: Paul Greengrass), yeni Spike Jonze filmi ‘Her’, John Lee Hancock’un ‘Mary Poppins’in arkasındaki gerçek hikâyeyi anlattığı Disney güzellemesi ‘Saving Mr. Banks’ var.
En iyi yönetmen ve en iyi film kategorileri arasında çok büyük oynamalar olmaması âdetten. Dolayısıyla en iyi film aday ihtimalleriyle yönetmen faslını da kapatıp oyuncu kategorilerinden bahsetmeye başlayabiliriz. Ve tabii erkek oyuncuda ‘Sen Şarkılarını Söyle’de Oscar Isaac’ın en şans verilen isimlerden olması, bu sene Oscar’larla ilgili heyecanı da en çok pekiştiren unsurlardan. Tabii Leonardo DiCaprio da ‘Wolf of Wall Street’le şeytanın bacağını kırıp Oscar’ını evine götürürse pek itiraz eden olmaz. Ancak ne yazık ki gidişat, Akademi’nin, Leo’yu yıllar sonra yaşam boyu başarı ödülü kontenjanından değerlendireceği yönünde gibi... ‘12 Years a Slave’in Chiwetel Ejiofor’u ve ‘Dallas Buyers Club’ın Matthew McConaughey’i tam Oscar’lık performanslarla geliyor bu sene. Birisi, hem özgürlük hem de ölüm kalım savaşını aynı potada eritiyor, diğeri de bir AIDS hastasını canlandırmak için Robert DeNiro’laşıp tanınmayacak hale gelene kadar kilo veriyor. ‘All is Lost’la Robert Redford, Oscar’ların sevgilisi Tom Hanks (‘Captain Phillips’) olası en iyi erkek oyuncu adaylarından diğerleri.
En iyi kadın oyuncu kategorisine gelince burada da öne çıkan bir aday adayımız mevcut. Malum, Akademi kadın oyuncu kategorisinde erkek oyuncuda olduğu kadar inatçı değildir. Ve dört beş sene aday gösterdiği bir oyuncuyu eninde sonunda ödüllendirir. Bu sene de oklar Amy Adams’ı göstermekte... Daha önce dört kere Oscar’a aday gösterilen Adams, bu sene ‘American Hustle’ yapımcılarına teşekkür edeceği konuşmayı şimdiden hazırlasa iyi eder. (Abarttığımızın farkındayız, Oscar heyecanı...) Diğer olası adaylarımız da halihazırda Oscar sahipleri... ABD’liler, tabii ki uzay boşluğunda iman tazeleyen Sandra Bullock’u (‘Yerçekimi’) es geçmeyecektir. Bu sefer ‘in-yer-face’ Tracey Letts’in senaryosuna dayalı ‘August: Osage County’le Meryl Streep, ‘Blue Jasmine’le Cate Blanchett, ‘Mary Poppins’in huysuz yazarı P.L. Travers’ü canlandıran Emma Thompson (‘Saving Mr. Banks’) diğer aday adaylarımızdan. 

Senenin ilk Oscar tartışması


Akademi, kendi aday adaylarını açıkladı, tartışmaların da fitili ateşlendi. Lana Del Rey’in ‘Young & Beautiful’unun Akademi’nin en iyi özgün şarkı aday adayları arasında olması Twitter’da hararete yol açan ilk Oscar hadisemiz. Seveni kadar sevmeyeni de olan Del Rey’in olası Oscar adaylığına geçit vermek istemeyen ‘sevmeyenleri’ Akademi üyelerine şarkının Oscar için uygun olmadığını iddia eden bir dilekçe gönderdi. Dilekçeye de sahte bir Variety makalesi iliştirdiler. Ne var ki yapımcı firma Warner Bros. devreye girdi, filmin gösterim tarihi üzerinden yürütülen bu karalama kampanyasına dur dedi.

Yabancılar


‘Kelebeğin Rüyası’nın Akademi’nin en iyi yabancı film aday adayları arasına girmemesi Türkiye’yi, Suudi Arabistan’dan ilk kadın yönetmen Haifaa al-Mansour’un ‘Wadja’sının aynı listede yer almaması ise dünyayı şaşırttı. Senenin dokuz filmlik yabancı film aday adaylarından hangisi adaylar arasına girecek derseniz, tahminimiz Romanya’dan Calin Peter Netzer’in ‘Child’s Pose’unun, bu senenin festival gözdesi Şili filmi ‘Gloria’nın ve Wong Kar Wai’nin bir kez daha savaş sanatlarına döndüğü ‘The Grandmaster’ının şansı en yüksek olanlar arasında olduğu yönünde.