Dünya felaketlere teslim...

Dünya felaketlere teslim...
Dünya felaketlere teslim...

Endonezya?yı vuran deprem sonrasında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, enkazda ?mucize kurtuluşlar? da yaşanıyor. fotoğraf: ap

Endonezya'da deprem, Filipinler'de tayfun, Hindistan'da sel... Dünyanın dört bir yanını doğal afetler vurdu

PADANG/APIA - Dünya doğal afetlere teslim oldu. Endonezya ’nın Sumatra adasını dört gün önce vuran depremde ölü sayısı şimdilik 1100 olarak açıklanıyor. Art arda gelen iki şiddetli sarsıntının yaralarını sarmak için gönderilen insani yardımları koordine eden BM yetkilileri, enkaz altında 3 bin ila 4 bin kişinin bulunduğunu tahmin ediyor.
 Enkaz altında kalanların azami hayatta kalabilme süresiyse beş gün. Çarşamba günü meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremden sonra Endonezya Sağlık Bakanı acil uluslararası yardım çağrısında bulundu.  Türkiye dahil 14 ülkeden yardım ekipleri yola çıktı.
Depremden ‘mucize kurtuluş öyküleri’ de geliyor. Bir okul binasının altında sıkışan kadın, 40 saat kaldığı enkazdan sağ çıkarıldı. Ambacang Oteli’nin enkazında kalan bir başka kişi de cep telefonuyla ‘hayattayız’ mesajı göndermişti. Samoa takım adalarını yerle bir eden tsunamininse en az 180 can aldığı açıklandı. 8 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunamiden sonra bölgede en az 10 kişinin de kaybolduğu sanılıyor.
 Yetkililer, altyapının zarar görmesi sonucu sudan bulaşabilecek hastalıklar konusunda uyarıda bulundu. Ketsana kasırgasının 300’e yakın kişinin ölümüne yol açtığı Filipinler’eyse, ikinci bir tayfun dalgası ulaştı. Parma tayfununun en çok etkilemesi beklenen Luzon adasında toplam 33 bin kişi tahliye edildi.
 Hindistan’daysa sel felaketi yaşanıyor. Şiddetli yağıların yol açtığı selde ölenlerin sayısı 130’a çıktı. Askerler, botlar ve helikopterlerle, yüzlerce kişiyi sel suları yüzünden mahsur kaldığı bölgelerden kurtarma çalımaları başlattı. (ap, afp, aa)