Dünya, Gandi'nin doğum gününü kutladı

Dünya, Gandi'nin doğum gününü kutladı
Dünya, Gandi'nin doğum gününü kutladı

Bu kare, felsefesiyle dünyayı etkileyen Gandi?nin 140?ıncı doğum yıldönümü şerefine...

Birleşmiş Milletler özel pul bastırdı

WASHINGTON - Dünya, Mahatma Gandi’nin doğumunun 140’ıncı yıldönümünü kutladı. Hindistan’ın bağımsızlık lideri Mahatma Gandi’nin doğum günü olan 2 Ekim’i "Dünya Şiddete Hayır Günü" ilan eden BM, Gandi’nin 140. doğum günü dolayısıyla özel bir pul bastırdı.

Hindustan Times’ın haberine göre, BM Posta İdaresi, Miami’de yaşayan dünyaca ünlü sanatçı Ferdie Pacheco tarafından tasarlanan, Gandi’nin fotoğrafının bulunduğu pulları satışa sundu.
Posta İdaresi, pulların yanı sıra BM’nin mührü bulunan Gandi pullu zarfların satışını da başlattı.

Hindistan’ın 1947’de bağımsızlığına kavuşmasını sağlayan sivil itaatsizlik hareketi lideri Gandi, ABD Başkanı Barack Obama tarafından övgüyle anıldı. Obama, hayatını özgürlüğe ve barışa adayan liderin yıldönümünü kutlayan Hint halkının yanında olduklarını söyledi.  (aa)

 

 

 

GANDİ KİMDİR?

 

 

 

 

Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandi Hindistan'da ve dünyada, Tagore tarafından verilen ve yüce ruh anlamına gelen mahatma  ve baba anlamına gelen bapu adlarıyla anılır. Hindistan'da resmî olarak Ulus'un Babası ilan edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. 15 Haziran 2007'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliği ile 2 Ekim gününü "Dünya Şiddete Hayır Günü" olarak ilan etmiştir.
Gandi ilk olarak Güney Afrika'da Hint topluluğunun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı uyguladı. Afrika'dan Hindistan'a döndükten sonra yoksul çiftçi ve emekçileri baskıcı vergilendirme politikasına ve yaygın ayrımcılığa karşı protesto etmeleri için örgütledi. Hindistan Ulusal Kongresi'nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğun azaltılması, kadınların serbestisi, farklı din ve etnik gruplar arasında kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonomik yeterliliğine kavuşması ve en önemlisi olan Swaraj yani Hindistan'ın yabancı hâkimiyetinden kurtulması konularında ülke çapında kampanyalar yürüttü. Gandi Hindistan'da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930'da yaptığı 400 kilometrelik Gandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya'ya karşı başkaldırmasına öncülük etti. 1942'de Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan'ı terketmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan'da bir çok kere hapsedildi.
Gandi her durumda pasifizm ve gerçeği savunarak bu görüşlerini uyguladı. Kendi kendine yeterli olan bir aşram kurarak basit bir yaşam geçirdi. Çıkrık ile örülen geleneksel dhoti ve örtü gibi giysilerini kendisi yaptı. Önceleri vejetaryen iken sonraları yalnızca meyve ile beslenmeye başladı. Hem kişisel arınma hem de protesto amacıyla bazen bir ayı aşan oruçlar tuttu.  (vikipedi)