Dünya hali sinemada çıkar

TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği 5. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması'nın açılışı, dün akşam Lütfi Kırdar'da yapıldı.

TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği 5. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması'nın açılışı, dün akşam Lütfi Kırdar'da yapıldı. Şayet biz baskıya girdikten sonra bir terslik olmadıysa, açılış filmi Amen.'in yönetmeni Costa Gavras ile festivalde altı filmi gösterilecek Alain Corneau da, eşleriyle birlikte katılıp sefa getirdiler geceye. Metro Group Türkiye'nin kurumsal sponsorluğu ve T.C. Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla huzurlarımıza gelen festival, perşembe gününe kadar sürecek.
Festivalde bu yıl ufak bir değişiklik var ki, son derece makul olduğu için itiraza sebep olacağını sanmıyoruz. Sınırsız 'ücretsiz'liğe son vermişler. Beyoğlu Sineması ve Levent Sinema TÜRSAK'taki gösterimler, tam 2, öğrenci 1 milyon TL olmak üzere artık ücretli. Fransız ve Alman kültür merkezlerindeki filmler ise yine 'serbest giriş'li. Seanslar 12:00, 14:00, 16:30, 19:00 ve 21:30'da. Gerekli ön bilgiler etabını tamamladığımıza göre, filmlere geçebiliriz.
Festivalin ana teması, 11 Eylül sonrasında iyice tavan yapan 'dinlerarası hoşgörüsüzlük'e istinaden, Dinlerarası Diyalog. Bu bölümün 'olay film'i ise Costa Gavras imzalı Amen. 17 Ocak'ta yurdumuz çapında vizyona girecek olan Amen., II. Dünya Savaşı ve onu hazırlayan dönemde Nazi terörüne göz yuman herkese, özellikle de Vatikan'a çatıyor. Amen., hem bu yüzden, hem de yanda gördüğünüz afişi sebebiyle, açılışında gösterildiği Cannes Film Festivali'nden beri konuşulup duruyor (Artık biz de bu sohbetten kusur kalmayacağız!).
Amen.'in sunduğu göz yumma anlayışının aksi yönünde bir dayanışma, Aydınlanma bölümündeki filmlerden 11 Eylül 11'09''01'de karşılığını buluyor. Proje, Fransız yapımcı Alain Brigand'ın 11 sinemacıdan, 11 Eylül'le ilgili bireysel bakış açılarını yansıtan kısa filmler çekmelerini istemesiyle ortaya çıktı. Her biri tam olarak 11 dakika, 9 saniye ve 1 kareden oluşan filmlerde, Ken Loach, Shohei Imamura, Mira Nair, Sean Penn, Samira Makhmalbaf gibi ünlü isimlerin imzası var.
Ustaya Saygı bölümünün ustası Alain Corneau. Fort Saganne, Nocturne Indien ve Polis Python 357, programa alınan Corneau filmleri arasında. Toplu gösterilerin bir diğeri, Bir Ülke Bir Yönetmen başlığı altında Mohsen Makhmalbaf'a ayrılmış. Bicyclerun / Bisikletli, Aroosie Khooban / Kutsanmış Evlilik ve Honarpisheh / Oyuncu, Corneau seçkisinde karşımıza çıkacak filmlerden. Polanski, Kieslowski, Wajda gibi ustalarıyla tanınan Polonya sineması da, daha az bilinen yönetmenleriyle, festivalde mini bir geçit yapacak.
Sinema-Tarih Buluşması'nın en çok ağırlık verdiği bölümlerden biri İnsan Hakları. Bu bölümde, savaş ve düşünce özgürlüğü gibi sürüyle konuya temas eden belgesel ve kurmaca yapımları izleyeceğiz. Afganistan 1380, Balseros ve Cinayetin Bahanesi bunların bir kısmı.
Festival kapsamında, uzun metraj film ve belgesel olmak üzere uluslararası iki yarışma da yer alıyor. Uzun metraj dalında yarışan 10 film şöyle: Kırsal kesime göç eden bir aileyi anlatan Brats / Veletler; 18. yüzyılda Güney Amerika'ya yapılan bir seferin öyküsü Brezilya'nın Cesur İnsanları; genç bir adamın devrimlerin ve savaşların tarihindeki politik macerası Chico / Çiko; bir Batı Afrika kentinin ağıtvari portresi Heremakono / Mutluluğu Beklerken; işgal arifesinin Filistini'ndeki bir kadının 'aşksal' dramı Rana'nın Düğünü; festivalin Kilise kızdıran cinsten ikinci
'olaylısı', Peter Mullan imzalı Magdalene Rahibeleri; bir 'köklerine dönme' öyküsü Les Chemins De L'Oued / Bir Başka Gökyüzü Altında; savaş sonrası Bosna'da, sabık bir kötü adamın (Bob Hoskins) küçük bir çocukla çıktığı yolculuğu anlatan Eskimoların Yaşadığı Yer; İsveç'te yaşayan ve tam bir İsveçli'ye dönüşmek isteyen İranlı genç kızı konu edinen Vingar Av Glas / Camdan Kanatlar ve engizisyon mahkemesine çıkınca saygınlığını yitiren bir papaz hakkındaki Palavra e Utopia / Söz ve Ütopya.
Belgesel Film Yarışması da, festivalin geneli gibi, 'uluslararası' tabirinin hakkını veren geniş bir ülke çeşitliliği sergiliyor. Dönmeyi Unuttuk'la Fatih Akın ve Kent Sustuğunda'yla Devrim Erdoğan olmak üzere iki Türk sinemacının da katıldığı yarışma, Pinochet davasından Fransız mahkemelerindeki ayrımcılığa kadar çok sayıda ilginç konuyu masaya yatırıyor.
Yaklaşık 80 filmin gösterileceği Sinema- Tarih Buluşması'nın kapanışı, ödül töreni ve Yüzüklerin Efendisi: İki Kule'nin gösterimiyle birlikte, 19 Aralık akşamı yine Lütfi Kırdar'da yapılacak. Tel: (0212) 251 67 70