'Dünya kavşağı' yayalar sayesinde rahatlayacak!

'Dünya kavşağı' yayalar sayesinde rahatlayacak!
'Dünya kavşağı' yayalar sayesinde rahatlayacak!

Yayalar Broadway?in araç trafiğine kapalı bölümünde... Times ve Herald meydanlarının belli bölgelerine artık araç giremeyecek. fotoğraf: reuters

LONDRA - New York’un en önemli simgelerinden olan Times Meydanı’nda köklü değişiklikler yapılarak, bazı önemli caddelere taşıt girişi yasaklanıyor. Times Meydanı’ndaki 42. ve 47. Caddelerle, Herald Meydanı’ndaki 33. ve 35. Caddeler arasında taşıt girişi yasaklandı. New York yetkilileri, uygulamayla, hava kirliliğinin ve yayaların uğradığı kazaların azalacağını belirtiyorlar. ‘Dünya kavşağı’ olarak bilinen bölgede, trafik akışının da, böylece hızlandırılacağı umuluyor.
Söz konusu caddelerin trafiğe kapatılmasıyla yaratılan yaya alanlarının alışveriş yapanlara ve turistlere çok daha rahat bir ortam sağlayacağı düşünülüyor. Caddedeki taşıt yasağının başlaması arifesinde, önceki gece geç saatlerde, Broadway boyunca barikatlar yerleştirildi. New York belediye başkanı Michael Bloomberg, trafik sıkışıklığıyla ün kazanmış olan kentin bu önemli noktasında yapılacak değişiklikle, meydanın yayalara bırakılmış olacağını söyledi. (bbc)