Dünya maskeler ardına saklanmaya başladı

Dünya maskeler ardına saklanmaya başladı
Dünya maskeler ardına saklanmaya başladı

Salgından korunmanın bir numaralı önlemi olan maskeler, özellikle virüsün etkilediği ülkelerde yok satıyor.İnsanlar morallerini yüksek tutmak için maskelerini neşeli çizimlerle renklendiriyor.

Tehlike büyüyor: Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi alarm düzeyini 1'le 6 arasında derecelenen salgın evreleri sıralamasında 4'ten 5'e çıkardı

AMSTERDAM/MEKSİKO - Domuz gribi salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken, hükümetler halkı gribin etkilerinden korumak için bilinçlendirme kampanyaları düzenliyor. Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Andrulla Vasiliu, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) alarmı 5. düzeye çıkarma kararına rağmen ‘paniğe kapılmamak gerektiğini’ belirtti.
Henüz domuz gribi vakası görülmeyen İsveç’in başkenti Stockholm’de Tamiflu gibi antiviral ilaç ve ağız maskeleri tükenirken, antibiyotik satışlarında patlama oldu. Antiviral ilaç veya antibiyotiklerin hastalığa karşı koruyucu olmadığını belirten eczacılar, insanların bu ilaçları alarak kendilerini güvende hissetmek istediğini söylüyor. Doktorlar da internette satılan ilaçların içeriğinden emin olunamayacağını, en güvenli yolun hekim tarafından yazılan reçeteyle eczaneden ilaç almak olduğunu hatırlatıyor. 

Aşı en erken eylülde...
ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, virüse karşı aşı için ‘önemli çabalar’ sarf edildiğini, ancak aşının eylülden önce kullanıma hazır olamayacağını açıkladı. Kesinleşen vaka sayısının 91’e çıktığı ülkede Kaliforniya’dan sonra Teksas eyaletinde de domuz gribine karşı olağanüstü durum ilan edildi.
Hastalığın ortaya çıktığı Meksika’da Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, domuz gribinden öldüğü kesinleşenlerin sayısının sekiz olduğunu açıkladı. Ülkede domuz gribinden öldüğü sanılan kişi sayısının 159’dan 84’e indiğini belirten Cordova, incelemelerde, domuz gribinden öldüğü sanılan 70’den fazla kişinin bu hastalık nedeniyle ölmediğinin belirlendiğini söyledi.
Domuz gribi, Formula 1 yarışlarını da etkiledi. Almanya Sağlık Bakanı Ulla Smith, Katalonya’da bulunan Montmelo pistinde 10 Mayıs’ta yapılacak Formula 1’in 5. yarışına, gidilmemesi tavsiyesinde bulundu. Lübnan Sağlık Bakanı Cevad Halife de korunma önlemi olarak halka ‘öpüşmeme’ tavsiyesinde bulundu. Halife, hastalığın bulaşmasını önlemenin basit yollarının grip ya da nezleyken alınanlara benzediğini belirtti.

Akdağ: Acil değilse virüslü ülkeye gitmeyin
Domuz gribine karşı İstanbul Atatürk Havalimanı’na yerleştirilen termal kamerayla yolcuların kontrol edilmesine devam ediliyor. Dün yapılan kontrollerde yurtdışından Türkiye’ye giriş yapan dört yolcuda yüksek ateş tespit edildi. Yapılan tetkiklerde yolcuların grip nedeniyle yüksek ateşi olduğu öğrenildi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün domuz gribine ilişkin tedbirleri açıklamak üzere basın toplantısı düzenledi. “İnşallah virüs Türkiye’ye hiç girmez. Ancak virüsün Türkiye’ye girişinin geciktirilmesi için de elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diyen Akdağ, vatandaşlara ‘Virüsün görüldüğü ülkelere gitmeyin’ tavsiyesinde bulunarak, “Eğer zorunlu değilse ertelesinler. Zorunlu ise gittikleri ülkelerde gerekli tedbirleri almalarını öneriyoruz” diye konuştu. Virüsün Türkiye’ye girmesi halinde çok seri bir şekilde tedbir alınacağını belirten Akdağ, “Şu anda gündemde değil ama bu seri tedbirler içinde okulların tatil edilmesi gibi kararlar da olabilir. Eğer virüs Türkiye’de görülürse bu virüsü alan kişilerin evde kalmaları ve toplumla temas kurmamaları gerekiyor. Çünkü bu, aynı zamanda toplumsal bir görevdir. İkinci konu da vatandaşların kalabalık ortamlardan kaçınmaları olacaktır” dedi. (aa, afp)