Dünya, 'Popun Kralı'na ağlıyor!

Dünya, 'Popun Kralı'na ağlıyor!
Dünya, 'Popun Kralı'na ağlıyor!

Paris?te Notre Dame Kilisesi önünde toplanan Jackson hayranları gece boyunca şarkılar söyledi. FOTOĞRAF: EPA

Pop müziğin kralı Michael Jackson'ın ölümü tüm dünyadaki hayranlarını şoke etti. Sanatçıyı sevenler şimdi dünyanın dört bir yanında gözyaşları içinde onun şarkılarını söyleyip, meşhur 'moon walk' dansını yapıyor

NEW YORK, LOS ANGELES - Ünlü pop müzik yıldızı Michael Jackson’ın ölümünün ardından hayranları, sanatçının dokuz yaşındayken ilk sahneye çıktığı New York’un Harlem bölgesindeki Apollo Tiyatrosu’nun önünü anma yeri haline getirdi. Pop ikonunun ölümünden hemen sonra, yerel saatle 20.30’dan itibaren Manhattan’daki tarihi tiyatro önünde toplanmaya başlayan Jackson hayranları, önceki gün de Apollo Tiyatrosu’nun önünde sanatçıyı andı.
Los Angeles’taki evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasının ardından hayatını kaybeden sanatçının hayranları, tiyatro önüne çiçek bırakıp, Jackson’ın anısına duvarına yazı yazdı. Öte yandan, Times Meydanı’nda ünlülerin balmumu heykelleriyle tanınan Madame Taussaud Müzesi’nin vitrinine de yıldız şarkıcının anısına balmumu heykeli yerleştirildi. Jackson hayranı Amerikalılar ve New York’a gelen turistler vitrindeki heykelle kendi fotoğraflarını çekti.

‘Erken öleceğini biliyordu’
Jackson’ın eski eşi Lisa Marie Presley, Jackson’ın tıpkı babası Elvis Presley gibi genç öleceğini bildiğini söyledi. Myspace’teki sayfasında eski kocasının ölümünün ardından ‘Biliyordu’ başlıklı bir yazı yayımlayan Lisa Marie Presley, “Yıllar önce Michael ile hayat hakkında derin bir sohbete daldık. Babamın ölümünün beni nasıl etkilediğini sormuştu. Bir an durup bana baktı ve sakin, ama kesin bir ifadeyle ‘sonumun tıpkı onun gibi olacağından endişe ediyorum’ dedi. Kafasından bu fikri çıkarmaya çalıştım, ama o biliyordu” ifadesini kullandı.  Bu arada Presley, ‘pop kralı’ ile hakkındaki dedikoduları örtbas etmek için sahte bir evlilik yaptığı yorumlarına, “Evet, iki alışılmadık insanın alışılmadık ilişkisiydi ve ‘normal hayatlar’ yaşamayan bizler bir bağ bulmuştuk. Beni, sevebileceği kadar çok sevdiğinden eminim ve ben de onu çok sevdim” dedi. Bu arada Jackson’ın cenazesi, Kaliforniya-Los Angeles adli tıp kurumunca ailesine teslim edildi. Adli tıp kurumu müfettişi Jerry McKibben, ölümünde muhtemelen uzun zaman kullanılan aşırı doz ilacın etkili olduğu Jackson’ın cenazesinin ailesine teslim edildiğini açıkladı. Adli tıp kurumu, Jackson’ın ölümünde şiddet veya bunun dışında herhangi ‘anormal’ unsur bulunmadığını söylemiş olsa da, kesin ölüm nedeninin saptanması altı-sekiz haftayı bulacak. Cenaze töreni içinse henüz program  yok. Bu arada, ABD’nin Los Angeles kenti İtfaiye Amirliği, Jackson için 911 acil servisine yapılan çağrının ses kaydını yayımladı. Ses kaydında, acil servisi arayan bir kişi operatöre, ünlü şarkıcının ismini vermeden, 50 yaşında bir kişi için acil ambulans gerektiğini, kalp masajının işe yaramadığını söylüyor. 

Eşyaları kapış kapış...
Bu arada, Jackson’a ait eşya, müzayedede şimdiden kapış kapış gitmeye başladı. Jackson’un ansızın gelen ölümünün ardından kolları sıvayan müzayede şirketleri, Las Vegas’ta ölümden 1,5 gün sonra ilk açık arttırmayı düzenledi. Las Vegas’ta ‘Planet Hollywood Resort-Casino’, Elvis Presley ve Marilyn Mornroe’nun da eşyalarını satmış kuruluş olarak, önceki günkü satışta, yüzde 25 şirket payıyla 205 bin dolarlık malzeme sattı. Yıldızın ‘1984-Victory’ turunda giydiği kristal boncuklu gömleği 52 bin 500 dolara gitti. ABD Başkanı Barack Obama da Jackson’ın bir müzik ikonu ve muhteşem bir sanatçı olduğunu söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs’in yaptığı açıklamaya göre Obama, Jackson’ın ani ölümünün ardından Jackson’ın ailesine ve hayranlarına başsağlığı dilediğini açıkladı. (aa, ap, The Daily Mail)