Dünya rekoru Karabay'ın...

Dünya rekoru Karabay'ın...
Dünya rekoru Karabay'ın...

135 saat 2 dakika 19 saniye su altında kalan Karabay?ın ellerindeki deri dokusu yumuşadı. Karabay?ın elleri 10 gün içinde eski haline dönecek. FOTOĞRAF: ÇİĞDEM PALA / AA fotoğraf: SEYİT ERÇİÇEK / DHA

Dalgıç Cem Karabay, su altında kalma rekorunun yeni sahibi oldu. Karabay'ın sağlığı yerinde; tek şikâyetiyse sponsor bulamamak

İSTANBUL - Beylikdüzü Sualtı Sporları Kulübü Başkanı dalgıç Cem Karabay 135 saat 2 dakika 19 saniye su altında kalarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Jerry Hall’un 120 saat 1 dakikalık, hocası Namık Ekin’in 124 saat 4 dakikalık sürelerini geçen Karabay havuzdan çıktıktan sonra “Sağlığım çok iyi, şu an dans edip göbek bile atabilirim“ dedi. 30 Ağustos akşamı saat 19.40 ’da, Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi’nin otoparkında kurulan 15 metrekarelik akvaryuma Türk Bayrağı’yla dalış yapan Karabay, “Zor şartlar altında bu rekoru kırdım. Biraz buruk bir sevinç yaşadım. İşadamlarına teşekkür ederim, hiçbiri bana destek vermedi. Sudan borçlu çıktım” diye konuştu. Karabay’ın havuzdan çıkma nedeninin sağlık problemi olmadığını belirten Antrenörü Namık Ekin “Sponsor sorunumuz oldu. Cem bu rekoru kırabilmek için 27 bin TL banka kredisi kullandı. Ama Cem, 10 günden çok daha fazla kalabilir” diye konuştu. 

Başbakanımızı bekledim
Havuzdan çıktıktan sonra hastaneye götürülen Karabay yapılan sağlık kontrollerinin ardından basın açıklaması düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sudayken ziyaret etmesini beklediğini söyleyen Karabay “En çok istediğim şeylerden bir tanesi Başbakanımızın gelip beni ziyaret etmesiydi. Vatandaşlardan muazzam bir ilgi vardı. Sabahlara kadar havuzun başında bekleyip bana destek verdiler, bu bana büyük güç verdi“ dedi. “Destekçilerim yeterli olsaydı, rekor daha fazla da olurdu. Çünkü rekor kırayım derken borç rekoru kırıyorduk” diyen dalgıç, “Su içinde özlediğim tek şey nişanlım Samuray’ın kokusuydu, zaten ilk yaptığım şey de onu sarılmak oldu” dedi.
Cem Karabay’ı muayene eden Medilife Hastanesi Başhekimi Suat Bilir “Cem sudan çıktıktan sonra tansiyonu biraz yüksekti. Ama kısa süre içinde onu dengeledik. Ellerinde ve ayaklarında suda fazla kalmaya bağlı laserasyon (ciltte yumuşama) oluşmuş. Deri 10 gün içerisinde kendini yenileyecek. Biz kendisini müşahede altına almak istiyoruz ama o bunu istemiyor” dedi. (dha)