Dünya 'sekizler'in başında pervane

Dünya 'sekizler'in başında pervane
Dünya 'sekizler'in başında pervane

Doktorlar hamileliğin 23. haftasındaki kontrolde anneye yedi bebek gördüklerini söylemişti, sekizinci herkese sürpriz oldu!

ABD'de önceki gün tek doğumda dünyaya gelen 'sekizler' herkesin merak konusu... Bebeklerin hepsi tek başına nefes almaya başladı

LONDRA - Dünya, ABD’de Los Angeles yakınlarındaki bir hastanede önceki gün tek doğumda dünyaya gelen sekiz bebeğin haberlerine odaklandı. Doktorlar sık sık sağlık durumlarıyla ilgili açıklama yaptıkları bebeklerin hepsinin tek başlarına nefes almaya başladıklarını söyledi.
Dr. Mandhir Gupta, altı erkek ve iki kız bebeğin tüpler aracılığıyla anne sütüyle beslendiğini, annenin bebekler biraz büyüdükten sonra onları emzirmeyi düşündüğünü açıkladı. Bebeklerin ağırlıklarıysa 820 gramla 1.47 kg. arasında değişiyor. 46 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen doğumdan sonra konuşmayan ve adı açıklanmayan annenin sağlık durumu da iyi.
Bebeklerden üçünün durumunun diğerlerine göre daha riskli olduğunu söyleyen Dr. Gupta, akciğerleri gelişmediği için oksijen desteği sağlanan bebeklere prematüre bebeklerle aynı özel prosedürün uygulandığını, diğer dördününse ağızdan beslenecek kadar iyi durumda olduğunu söyledi. 

Vaktinden dokuz buçuk hafta önce
Normal doğum zamanından dokuz buçuk hafta önce doğan bebekler, ABD’nin ikinci sekizleri oldu. Hamileliğin 23. haftasındaki kontrolde anne karnında sadece yedi bebek gören doktorlar, anneye doğurganlığı artıran ilaçlar kullandığı için çoklu doğum yapacağını söylemişti. Lokal anestezi yapılarak sezaryenle doğum yapan anne, doktorlara da sürpriz olan sekizinci bebeği duyunca “Nerede o, nerede saklanıyor?” diye sordu.
2000’de İtalya’da doğan sekizlerden ikisi doğumdan hemen sonra ölmüş, 1998’de ABD’de doğan sekizlerden yedisi hayatta kalmış, 1967’de Meksika’da doğan sekizlerden tamamı doğumdan sonra 14 saat içinde hayatını kaybetmişti. (bbc)