Dünya Su Forumu'nun öteki yüzü Express'te

Dünya Su Forumu'nun öteki yüzü Express'te
Dünya Su Forumu'nun öteki yüzü Express'te

Dergi, özel su sayısı hazırladı.

İSTANBUL - Express Dergisi ‘Su Özel Sayısı’ hazırladı. ‘Dünya Su Forumu Niçin Toplanıyor?’ adlı dosya konusu kapsamında bugün başlayan ve 22 Mart’a dek sürecek Dünya Su Forumu’nun perde arkasında kalan gerçekler anlatılıyor.
İstanbul’un birkaç günlüğüne dünya su pazarının merkezi olduğuna, 5. Dünya Su Forumu’nun rengârenk afişler ve kültür-sanat etkinlikleriyle bezenerek gerçekleştirildiğine dikkat çeken dergi,  forumun görünmeyen gündemine dikkat çikeyor.
“Görünen gündem, su kaynaklarının ‘doğru’ yönetimi. Bu, piyasa dilinde, su kaynaklarının ve dağıtımının özelleştirilmesi demektir. Forum, suda özelleştirmeye ivme kazandıracak bir dizi pazarlığın montaj masası niteliğinde. Uluslararası finansal kurumlar, özel şirketler ve devlet temsilcileri, dünya halkları su özelleştirmesinden mustarip değilmiş gibi, yeni pazarlıklara oturuyor. Oysa, 15-20 yıldır çıkan sonuçlara bir kuşbakışı bile özelleştirme politikalarının ne denli tahripkâr olduğunu görmeye yetiyor” diyen Express’te ‘Devlet Su İşleri Bırak Bu İşleri’, ‘Coca Cola’nın Suç Günlüğü’ gibi konulara da yer veriyor. (Yaşam Servisi)