@omererbil

'Dünya tarihini öğrenmeye geldik'

'Dünya tarihini öğrenmeye geldik'
'Dünya tarihini öğrenmeye geldik'
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Çatalhöyük Kazı Başkanı İngiliz arkeolog Ian Hodder, Kaman-Kalehöyük Kazı Başkanı Japon Sachihiro Omura ve Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı Bernard. J. Dunn önceki gün ziyaretimize geldi. Türkiye’nin en önemli iki kazı başkanı ile keyifli bir sohbet geçirdik. Türkiye’de pek çok sosyal konuya sponsor olduklarını ancak kendilerine en ilginç gelenin bu iki kazı sponsorluğu olduğunu belirten Dunn, ‘uçmak kadar yeni buluntuların ortaya çıkmasının da heyecan verici olduğunu’ söyledi.
Kaman Kazı Başkanı Omura’nın neden Türkiye’de kazı yaptıklarının kendilerine ilk soru olarak yöneltildiğini ifade edip sormadığımız halde bu durumu açıklamak istemesi toplantı masasını neşelendirdi. Japonların dünya tarihini bilmediği için İkinci Dünya Savaşı hezimeti yaşadıklarını, Türkiye’ye dünya tarihini öğrenmek için geldiklerini anlattı. 28 yıldır inanılmaz bilgilere ulaştıklarını ancak en az 60 yıl daha kazıların süreceğini söyledi. “Ömrünüz yetecek mi” soruma ‘Japon Prens Mikasa’ya söz verdiği için kazıdan hiç ayrılmadığını, bu şekilde çalışacak bir yardımcı bulamadığını, ölene kadar kazılara devam edeceğini’ ifade etti.
Çatalhöyük Kazı Başkanı Ian Hodder ise Çatalhöyük hakkında şu ana kadar bildiklerimizin dışında çok önemli verileri bizimle paylaştı. 8 bin kişilik koca bir köyün nasıl olup da bir arada yaşadıklarının biyolojik alt yapısına değindi. Eğer 9 bin yıl önce Çatalhöyük‘te doğmuş olsaydınız biyolojik anne ve babanız sizi yetiştirmeyecekti” diyen Hodder, yeni doğan çocukların başka aileye verildiğini, bir başka ailenin çocuğunun da size evlat olarak geldiğini anlatıyor. Bu ilginç sosyal bağ ile 8 bin kişilik köy birbiriyle polis, jandarma olmadan yaşıyor. Bir başka örneği dünyada olmayan bu kültür Çatalhöyük’le birlikte bitiyor. Başkan Hodder’e Yenikapı neolitik kazılarını da sordum. Neolitik buluntuları ve kazı alanını gezmemiş-ki bence büyük kayıp - ancak yorumları bilimsel makaleleri yakından takip ettiğini söyledi.
Vakit bu sohbet için yeterli değildi. Lakin 1,5 saatte dünya tarihi adına çok şey öğrendik. Ancak Çatalhöyük ve Kaman-höyük ile ilgili öğrenmemiz gereken daha çok bilgi var.