Dünya-uzay sınırında çizgi çekildi

Dünya-uzay sınırında çizgi çekildi
Dünya-uzay sınırında çizgi çekildi
Bilim insanları hesapladı: Uzay 118 kilometre yukarıda başlıyor


TORONTO - Kanadalı bilim adamları, uzayın sınırının deniz seviyesinin 118 kilometre yukarısında başladığını hesapladı.
Journal of Geophysical Research dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Kanada’nın Calgary Üniversitesi tarafından tasırımı yapılan ve Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA) tarafından iki yıl önce fırlatılan Supra-Thermal Ion Imager adı verilen cihaz, 200 km irtifadan topladığı verilerle uzayın sınırının hesaplanmasına yardımcı oldu.
Araştırmada, uzayın sınırı atmosferin göreli yumuşak rüzgarları ve hızı saatte bin kilometreyi aşan uzaydaki parçacık yüklü daha şiddetli akıntıların izi takip edilerek hesaplandı.
Calgary Fizik ve Astronomi Bölümü Doçenti David Knudsen, uzayın sınırın hesaplanması için daha önce de ölçümler yapıldığını, ancak üst atmosferin rüzgarları da dahil olmak üzere, tüm bileşenleriyle ilk kez incelendiğini belirtti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/9307029307021

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Uzayın sınırı değil olsa olsa Atmosferin sınırı olur bahsedilen - quirinus

  Dünya da uzayın bir parçasıdır, uzayın de bilidiğimiz anlamda bir sınırı yoktur, kısıtlamaları vardır elbette bazı konularda. Tahminimce makale yine radikalin tercüme gazabına uğramış. Genelde konunun uzmanları dünya dışı uzayı tanımlarken "outer space" terimini kullanırlar. Bunu doğrudan uzay diye çevirmek hatalıdır.