Dünyanın dörtte biri Müslüman

Dünyanın dörtte biri Müslüman
Dünyanın dörtte biri Müslüman

25 Eylül?de binlerce Müslüman İslam dininin farklılıklara saygısını vurgulamak için Beyaz Saray?ın karşısında namaz kılmıştı. Araştırmaya göre Kuzey ve Güney Amerika?da 4.6 milyon Müslüman var. FOTOĞRAF: AFP

'Müslümanlar Arap'tır, Araplar Müslüman'dır' önyargısı yıkılacak. 232 ülkenin nüfus verilerini inceleyen araştırmacılar, dünyada neredeyse dört kişiden birinin Müslüman olduğunu ve geleneksel dağılımın çok değiştiğini gördü. Örnek mi? Almanya'da Lübnan'dakinden çok Müslüman yaşıyor!

WASHINGTON - ABD merkezli düşünce kuruluşu Pew’un açıkladığı rakamlara göre dünyada her dört kişiden biri Müslüman. 6 milyar 800 milyon insanın yaşadığı dünyada Müslümanların sayısı 1.5 milyar eşiğini aştı. Araştırma, Müslüman sayısının 1.57 milyara çıkmasının yanı sıra dünya üzerindeki geleneksel dağılımının da değiştiğini ortaya koydu.
Dünya genelinde Müslümanların yaklaşık beşte biri yani 317 milyon kişi Müslüman nüfusun çoğunlukta olmadığı ülkelerde yaşıyor. Öyle ki, Almanya’da Lübnan’dakinden fazla Müslüman var! Rusya’daki Müslüman nüfus Ürdün ve Libya toplamını aşıyor. Çin’dekiler Suriye’dekilerden daha büyük bir topluluk. Kuzey ve Güney Amerika’da da 4.6 milyon Müslüman bulunuyor. 

Müslüman nüfus Asya’da
Araştırmacılar bu kapsamda dünyanın en büyük üçüncü Müslüman topluluğuna ev sahipliği yapan Hindistan’ın durumuna dikkat çekiyor. Burada yaşayan milyonlarca Müslüman, nüfusun sadece yüzde 13’ünü oluşturuyor.
Projenin üst düzey araştırmacısı Brian Grim, “İnsanların çoğu, Müslümanların genelde Müslümanların çoğunlukta bulunduğu ülkelerde yaşadığını düşünüyor ama Hindistan’da bu kanaat biraz altüst  oluyor” diye konuşuyor.
Princeton Üniversitesi’nden Amaney Jamal ise, bu rakamların ‘Araplar Müslüman’dır, Müslümanlar Arap’tır’ önyargılarını yıktığı yorumunu yapıyor.
İslam’ın kalbinin attığı yerin Ortadoğu olmasına karşın, Müslüman nüfus en yaygın olarak Asya kıtasında yaşıyor. Pew Din ve Kamu Yaşamı Forumu’nun üç yıllık çalışmasının ürünü rapor, Müslümanların yüzde 60’ının Asya’da, yüzde 20’sinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bulunduğunu gösteriyor.
Pew Forumu, raporda Sünni-Şii dağılımını da incelemeyi hedeflediklerini, ancak verilerin sınırlı olması nedeniyle umdukları ölçüde sonuç alamadıklarını belirtiyor. Bununla birlikte Şiilerin Müslümanların yüzde 10-13’lük bölümünü oluşturduğu tahmin ediliyor. Şiilerin yüzde 80’iyse dört ülkede toplanıyor: İran, Pakistan, Hindistan ve Irak...

En kapsamlı araştırma
Dünyadaki Müslümanların üçte ikisinin 10 ülkede yaşadığını gösteren rapor, bunları Endonezya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, İran, Türkiye, Mısır, Cezayir, Fas ve Nijerya olarak sıralıyor. Avrupa’da yaşayan 38 milyon Müslüman’sa, kıta nüfusunun yüzde 5’ini oluşturuyor. 232 ülkenin nüfus verileri incelenrek küresel Müslüman nüfus haritasının çıkarıldığı araştırma, bugüne kadar din üzerine en kapsamlı çalışma.
İslam, Hıristiyanlık’tan sonra dünyada en yaygın ikinci din. Hıristiyanların sayısıysa 2 milyarın üstünde. Düşünce kuruluşu, Müslüman nüfusun büyüme oranlarıyla gelecekteki nüfus eğilimlerini de hesaplayacak. Bu yeni projenin sonuçlarıysa 2010’da açıklanacak. Pew, gelecek yıl da benzer bir çalışmayı Hıristiyanlığın dünyadaki dağılımı üzerine yapmayı hedefliyor. (bbc, aa)