Dünyanın en büyük tren soyguncusu af peşinde

Dünyanın en büyük tren soyguncusu af peşinde
Dünyanın en büyük tren soyguncusu af peşinde
Adalet Bakanı Straw hücrenin kapısı açmıyor
LONDRA - İngiltere tarihinin en büyük tren soyguncusu olarak tanınan 79 yaşındaki Ronnie Biggs’in affedilip edilmeyeceği tartışmaları büyüyerek devam ediyor.

Af Kurulu, 1963’de  tren soygununu yaptıktan sonra Brezilya’ya kaçan Biggs’in ailesinin af başvurusunu, mahkumun yaşını ve sağlık durumunu göz önünde bulundurarak kabul etti.  Adalet Bakanı Jack Straw ise onayına sunulan kararı, Biggs’in asla pişmanlık belirtisi göstermediği gerekçesiyle reddetti.
Biggs’in 1963 yılında girdiği hapishaneden 1965 yılında firar ettikten ve Brezilya’ya yerleştikten sonra yaklaşık 30 yıl süren firar döneminde medyayı kullanarak İngiliz halkının duygularıyla alay ettiğini, partilerde, eğlencelerde boy gösterdiğini hatırlatan Straw, soyguncunun hapisten kaçarak ikinci bir suç işlediğini kaydetti. Straw, "Eğer 1965 yılında hapishaneden kaçmasa şimdi çoktan cezasını tamamlayıp çıkmış olacaktı" dedi. Biggs’in avukatı Straw’un kararını eleştirerek, müvekkilinin sağlığının çok bozuk olduğunu, cezasının üçte birini çektiğini, aynı soyguna katılanların tümünün cezalarının üçte birini çektikten sonra tahliye edilmelerine rağmen müvekkilinin hapiste tutulmasına devam edilmesinin haksızlık olduğunu savundu.   Bu arada Adalet Bakanının af kararını reddetmesi üzerine ilk kez kamuoyu önünde özür dileyen Biggs, işlediği suçlardan pişmanlık duyduğunu, hatasız yaşamayı başaramadığı için üzgün olduğunu söyledi.  İngiltere’de şimdi bu adımın, Adalet Bakanı Straw’un kararını yeniden gözden geçirmesini sağlayıp sağlamayacağı merakla bekleniyor.

 

 

Duvarı delip kaçmıştı

 

 

1963 yılında Biggs’in de içinde yer aldığı 15 kişilik çete Londra-Glasgow arasında sefer yapan posta trenini soymuş, bugünün değeriyle 50 milyon dolar (57 trilyon lira) çalmıştı. Soygun sırasında demir sopalarla dövülen tren sürücüsü 7 yıl komada kaldıktan sonra ölmüştü.  Büyük soygun sonrası yakayı ele veren ve 30 yıl hapse çarptırılan Biggs, Londra Wandsworth hapishanesinin duvarını kazıp bir mobilya kamyonuna atlayarak kaçmıştı. İlk olarak Avustralya'ya giden Biggs, yaptığı diğer hırsızlıklardan elde ettiği serveti estetik ameliyatlara ve Avustralya'ya girmek için yaptırdığı sahte belgelere harcadı, burada eski işi marangozluğa döndü.
Britanya'nın iade talebinin reddedilmesiyle 1970 yılında Brezilya'da yaşamaya başlayan Biggs'in burada bir oğlu oldu.
Ancak Biggs, sağlığının kötüye gitmesi, hatta iki kez kalp krizi geçirmesi üzerine hayatının son dönemini artık Britanya'da geçirmek istedi. 2001 yılında Brezilya’daki İngiliz makamlarına teslim olan Biggs İngiltere’ye getirilerek cezasının kalan bölümünü çekmek üzere hapishaneye konulmuştu.  Biggs'in kaçak yaşamı birçok filme konu oldu. (Radikal, aa)