Dünyanın en çok seyahat eden insanı

Dünyanın en çok seyahat eden insanı
Dünyanın en çok seyahat eden insanı
İngiliz Fred Finn, 52 yılda 31 kez Ay'a gidip gelmiş kadar oldu, 139 ülke gezdi, 24 milyon kilometre yol yaptı.

Dünyadaki ülkelerin yüzde 70’ini ziyaret eden, toplam 24 milyon kilometre yol kat eden ve 718 kez Concorde’la uçan İngiliz Fred Finn, dünyanın en çok seyahat eden adamı. 139 ülkeye giden 70 yaşındaki Finn, seyahat etmeye Hampshire Havaalanı’ndan New York’a yaptığı aktarmalı uçak yolculuğuyla başladı.

52 yıldır seyahat eden ve Ay’a 31 kez gidip gelmeye eşdeğer yol kat eden Finn, yaptığı her uçak ve tren yolculuğunun ayrıntılı kaydını tutuyor, kendisini ulaştıran tüm sürücü, makinist veya pilota defterini imzalatıyor. Seferden kaldırılan Concorde yolcu uçaklarıyla da en çok seyahat eden kişi rekorunu elinde tutan Finn, bir keresinde bir günde üç kez olmak üzere yaptığı 718 Concorde uçuşunun tamamında, yemek ve içki servisinin ilk başladığı 9 numaralı koltuğa oturdu.
Uluslararası lisans yöneticiliğinden emekli olan ve 35 yaşındaki karısı Alla’yla Ukrayna’nın Komsomolsk köyünde yaşayan Finn, mesleği gereği çok seyahat ettiğini, düzenli olarak Güney Afrika , Brezilya, Arjantin , Şili, Japonya , Hong Kong, Dubai ve Nijerya’ya gittiğini, New York’a haftada iki kez gidip geldiğini söylüyor.

Çedar için 1714 yolculuk
Guinness Rekorlar Kitabı’nın ilk kez 1983’te kendisine kat ettiği 11.2 milyon kilometre yoldan ötürü ‘Dünyanın en çok seyahat eden adamı’ unvanı vermesinin ardından bunu ikiye katlayan Fred Finn’in nasıl bu kadar üşengeç olmadığı da merak konusu. Zira kendisi Ukrayna’dan doğup büyüdüğü İngiltere ’nin Devon kentine çok sevdiği çedar peynirinden almak için bile 1714 yolculuk yapmaktan kaçınmamış bir insan. (aa)


  ETİKETLER:

  Arjantin

  ,

  İngiltere

  ,

  Japonya

  ,

  Afrika

  ,

  Fred