'Dünyanın en iyi işi' onun oldu

'Dünyanın en iyi işi' onun oldu
'Dünyanın en iyi işi' onun oldu

35 bin aday arasından seçilen 16 finalist, son dört günü adada işi alabilmek için yarışarak geçirmişti. Kazanan Ben Southall oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

'Dünyanın en iyi işi' diye de özetlenen tropik ada bekçiliğini, 34 yaşındaki İngiliz Ben Southall kaptı

SYDNEY - Tüm dünyada işsizlik rakamları yükselirken, o yattığı yerden para kazanacak. ‘Dünyanın en iyi işi’nin sahibi bir İngiliz hayırsever oldu. İngiltere’de yardım kuruluşları için para toplayan Ben Southall adlı 34 yaşındaki adam, adaya bekçilik yapmak isteyen tam 35 bin adayı geride bırakarak Avustralya’nın tropik Hamilton Adası’nın bekçisi oldu.
Bungee jumping ve tüple dalış yapan Ben Southall, görevine 1 Temmuz’da başlayacak ve altı ay sürecek bekçilik için toplam 110 bin dolar (yaklaşık 172 bin TL) kazanacak. Southall’un, Büyük Mercan Resifi’nin 600 kadar adasındaki durum hakkında iki haftada bir internet günlüğü hazırlaması, fotoğraf çekmesi, deniz kaplumbağalarını beslemesi ve balinalara göz kulak olması gerekiyor.
Ada bekçiliğini kapan İngiliz Southall, hislerini anlatırken, “Yarışmayı kazanan kişi olarak adım açıklanınca inanamadım; o kadar kişi içinden benim seçilmiş olmam mucize gibi geldi. Dürüst olmam gerekirse kazanabileceğime inanmıyordum, benim favorim başka bir arkadaştı” diyor. “Muhteşem bir manzara izleyerek geçireceğim zaman için bir de para kazanıyor olmak harika” diyen Southall, adanın tanıtılabilmesi için de elinden geleni yapacağını söylüyor. 

Amaç, adayı tanıtabilmek...

200 ülkeden yapılan 35 bin başvuru arasından seçilen 16 finalist, son dört günü adada geçirmiş ve işi alabilmek için yarışmıştı. 18 ülkede gazetelere verilen ilanla duyurulan bekçilik için, başta yüzme bilmek olmak üzere şnorkel ve tüple dalışın yanı sıra diğer su sporlarını yapabilme, İngilizce bilme, iyi iletişim kurabilme özellikleri aranıyordu. Yetkililer amaçlarının, adalarını küresel pazara tanıtmak olduğunu söylemişti. (aa)