Dünyanın en sessiz köyü

Dünyanın en sessiz köyü
Dünyanın en sessiz köyü

Dadhkai köyünde toplam 82 duyma ve konuşma engelli var. Köylülerin bir kısmına göre sebep ?lanet?, kimisine göre kirlilik. FOTOĞRAF: REUTERS

DADHKAI - Himalaya Dağları’nın Kuzey Hindistan yamaçlarında, sakinlerinin çoğunun sağır veya dilsiz olduğu bir köy burası. İsmi Dadhkai...  47 haneli köyde her aileden en az bir kişi sağır ya da dilsiz. İlk kez 1931 yılında rapor edilen köyde şu anda 82 duyma ve konuşma engelli var.
Bozulmamış bir  doğaya sahip olan köyün dış dünyayla bağlantısı yok. 2006’da bir grup bilim insanı ve doktorlar köyü incelemiş ancak kesin bulguya varılamamış. Bazı köylülere göre sebep hava ve su kirliliği, bazılarıysa köyün lanetlenmiş olduğu kanısında. Duyma engelliler eğitmeni Jan Muhammed’e göre soruna köyde sık rastlanan akraba evlilikleri neden oluyor. Muhammed “Eskiden aşı bulunmuyordu, ayrıca köylülerde önemli derecede iyot eksikliği var” diye konuşuyor.
Köylüler bir çocuğun doğumunu çok mutluluk verici bir olay olarak karşılasa da çocuğun sağır ya da dilsiz doğması problemleri ve gizemi artırıyor. İki kız babası Hüseyin “Eğitim olanaklarının eksikliği ve işitme problemleri yüzünden birçok yerli köyü terk etti. Köyde eğitimli, işitip konuşan kız bulmak zor. Ben de hem sağır, hem de dilsiz kızlarımı nasıl evlendireceğimi düşünüyorum” diyor. Bazı uzmanlar köy sakinlerinin, dışarıdan birileriyle evlendirilmesiyle sorunun biteceği görüşünde. (Reuters)