Dünyanın en sessiz odası

Dünyanın en sessiz odası
Dünyanın en sessiz odası

Odaya giren kişiler sessizlikten çok rahatsız oluyor ve halusinasyonlar görmeye başlıyor

"Yankısız Oda" %99.99 oranında ses geçirmez yapısıyla dünyadaki en sessiz yer

ABD ’nin Minneapolis şehrindeki Orfield Laboratuvarlarında bulunan “Yankısız Oda” %99.99 oranında ses geçirmez yapısıyla dünyadaki en sessiz yer olma özelliğine sahip.

Kalın cam elyaf, iki kat yalıtılmış çelik duvarlar ve 30 santim kalınlığında betonla çevrilen odaya giren kişiler sessizlikten çok rahatsız oluyor ve halusinasyonlar görmeye başlıyor.

Laboratuvar yetkilisi Steven Orfield odayla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu odada en çok vakit geçiren kişi sadece 45 dakika oturabildi. Sessiz bir ortamda insanın kulakları ortama uyum sağlar. Oda sessizleştikçe siz de daha fala şey duymaya başlarsınız: kalp atışınızı, akciğerlerinizi, midenizden gelen sesleri.”

“Yankısız Oda”da oturan kişinin sesin kendisi olduğunu belirten Orfield sözlerine şöyle devam etti: “ Yürürken yaydığınız sesler sayesinde bulunduğunuz ortama uyum sağlarsınız. Bu odada takip edeceğiniz bir işaret yok. Denge kurmanızı sağlayan algılamanız zorlaştığı için de yarım saatten fazla kalmayı düşünüyorsanız odada mutlaka sandalyeye oturmak zorundasınız.”

Odaya giren kişilerin bir süre sonra halüsinasyon görmeye başladığını söyleyen Orfield Amerika ’nın dört bir yanından şirketlerin odada bazı testler yapmak için geldiğini belirtirken özellikle NASA’nın astronotlarına uyguladığı “halüsinasyon testleri”nin burada gerçekleştiğini söyledi. ( vatan )


  http://www.radikal.com.tr/108393010839303

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cep telefonlari bu tarz odalarda test edilir - Bostonzede

  Tum telekomunikasyon sirketlerinin boyle yankisiz odalari vardir.

  Fakültede - gokkurt

  okurken bu odanın çok eski bir modeline girmiştim. insansın sadece içsesini duyması, yansılamar ile kulağına kendi sesinin gelmemesi çok rahatsız ediciydi. Hemen çıkmıştık.

  Yine bayat haber! - iRonnie

  Haber Vatan'dan alınmış ama Radikal arada yaptığı gibi, izlek kitlesi arasında farkı görmezden gelmiş. Haberin ne kadar eski olduğunu görmek isteyenler, Guinness Rekorlar Kitabı'nın 2005 yılı baskısında dünyanın en sessiz odası/ortamı ibaresini aratabilir.