Dünyanın en uzun su kaydırağı Pamucak'ta

Dünyanın en uzun su kaydırağı Pamucak'ta
Dünyanın en uzun su kaydırağı Pamucak'ta
İzmir'deki Pamucak Sahili'nde hizmete açılan su kaydırağında sürtünme sıfır


Veysel EROL 

İZMİR'in Selçuk İlçesi'ndeki Pamucak Sahili'nde yer alan Aqua Fantasy, dünyanın en uzun aile su kaydırağı olduğu belirtilen 222 metre uzunluğundaki ‘crazy raft’ı hizmete açtı.
Aqua Fantasy’nin kuruluşunun 10'uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlenen açılış renkli görüntülere sahne oldu. Girişler yüzde 50 indirimli yapılırken, su kaydıraklarının açılışı izdihama neden oldu. Dünyanın en uzun aile kaydırağı olduğu belirtilen 222 metre uzunluğundaki ‘crazy raft’ ile ‘boomerango’ adlı kaydırak hizmete girdi. Polin firmasının Türk mühendisleri tarafından uzay teknolojisiyle yapılan, kayacak botların asansör benzeri özel bir makineyle kuleye taşındığı sıfır sürtünmeli crazy raft büyük ilgi gördü.
Devasa aile kaydırağının başında uzun kuyruklar oluştu. Su Parkı Müdürü Muharrem Atilla, “Devasa aile kaydırağı, sadece Türkiye'de değil, Avrupa ve dünyada birçok rekora sahip olmasının yanı sıra son teknolojik özellikleri de taşıyor. Kaydırak, ağırlıklı olarak uzay ve uçak sanayinde kullanılan özel bir yöntem ile teknolojinin en son olanakları kullanılarak üretildi. Kaydırakta dönüşler çok daha hızlı yaşanıyor ve hız artıyor. Böylece adrenalin tutkunları için vazgeçilmez bir eğlence dünyası oluşuyor. Bir diğer özellik de bu kaydırakta, kayılacak botlar yatay asansör tarafından kulelere taşınıyor. Böylece kaymak isteyenler, botlarını merdivenlerden çıkartma zahmetinden kurtuluyor” dedi.
Atilla, hareketli kütlesi ile ilgi çeken ‘boomerango’ adlı kaydırağın ise yamaçtan aşağıya kayma hissi uyandırdığını söyledi. (dha)