Dünyanın en yalnız balinası

Dünyanın en yalnız balinası
Dünyanın en yalnız balinası
Okyanusta tek başına gezinip, diğer balinalardan farklı bir frekansta şarkısını söyleyen bu yalnız kovboy, henüz tanışamadığı diğer balina arkadaşlarıyla iletişim kuramıyor.

Bilim insanları sonbaharda uzun süredir varlığından haberdar oldukları ‘yalnız balina’yı nihayet bulmaya çalışacak. 20 yıldan fazla süredir bir ekip tarafından sesi dinlenen balinanın ‘yalnız’ olarak adlandırılmasının nedeni, diğer balinalardan farklı bir frkansta iletişim kurmaya çalışması.
Araştırmacılar, uzun süredir Pasifik Okyanusu’nun kuzeyinde daha önce hiç duyulmayan bir balina şarkısı dinliyor, ancak bu balinanın nasıl göründüğüne dair bir fikirleri yok.
Kuzey Pasifik Okyanusu’nda yaşayan diğer balinaların hiçbirine ait olmayan bir frekansta ses çıkaran balinanın daha önce görülmemiş melez bir balina olabileceği düşünülüyor. İlk olarak bir denizaltındaki görevlilerin dikkatini çeken sesi daha sonra okyanusbilimci Dr. William Atkins dinledi. Sesin oldukça yüksek bir frekansta olduğunu farkeden Atkins, bu sesi diğer balinaların sesleri ile karşılaştırdı. Civardaki diğer balina türleri birbirleriyle 17-18 hertz aralığında iletişim kurarken (çoğu insanın duyamayacağı bir titreşim), bu yeni tür 52 hertz aralığında şarkı söylüyor.

İlk etapta, bu anormal şarkıcının sağlık problemi olan bir balina olabileceği düşünüldü, ama Pasifik’te yirmi yılı aşkın süredir dolandığı için bu biraz olasılık dışı.

Balina şarkısı hakkında bilinmeyenler- Balina şarkısı, balinaların birbirleriyle iletişim için çıkardıkları seslerdir.
- Yılın çoğu döneminde kambur balina ve mavi balina gibi değişik türler hemen hemen aynı ses şablonlarını kullanırken çiftleşme döneminde çıkardıkları sesler değişiyor. Böylece her tür çifleşmek için kendi türünden balinaları daha çabuk buluyor.
- Su altında yaşayan canlıların sese olan duyarlılığı, kara üstünde yaşayan bizlere göre çok daha gelişmiştir. Çünkü su altında görme ve duyma gibi duyular kısıtlandığı için inanılmaz gelişmiş bir ses duyuları vardır.
- Balinalar, ses telleri gibi donanımlar yerine sinüsleriyle ve vücutlarındaki havayla ses çıkarırlar.
- Özellikle erkek kambur balina birbiri ardına sıralanmış değişik frekanslarda çıkardığı sesler yüzünden yeryüzünün en eski bestecisi olarak bilinir.


  ETİKETLER:

  Mavi

  ,

  Erkek

  ,

  Bilim

  ,

  iletişim

  ,

  kuzey