Dünyanın hayranlığını kazanan sitenin öyküsü

Dünyanın hayranlığını kazanan sitenin öyküsü
Dünyanın hayranlığını kazanan sitenin öyküsü

Yaris, Fizy.org?u ?Acil müzik lazım? denince akla gelecek tek araç olmak üzere tasarladıklarını söylüyor.

Tasarımı sade, kullanımı basit, reklama boğmayan Türk yapımı online müzik kutusu Fizy.org, güçlü bir çıkış yaptı. Siteyi, yaratıcısı Robert Yaris anlattı
Haber: BAHAR ÇUHADAR / Arşivi

İSTANBUL - Açılışını 22 Aralık’ta yaptı, internette namı hızla yayıldı. Mesaisine başladıktan bir hafta sonra, Amerikan The New York Times gazetesinde ‘Yeni yılda denenmesi tavsiye edilen üç internet sitesi’ni konu edinen bir yazıda başroldeydi. Tasarımı sade, kullanımı basit olan, ziyaretçiyi reklama ve üyelik işlemlerine boğmayan, hızlıca hedefe götüren online bir müzik kutusu bu... Adı Fizy, memleketi Türkiye, yaratıcıları Türkiye’yle ABD arasında mekik dokuyan bir ekip. Başlarındaysa dedesi İtalya’dan Türkiye’ye göçen ama Türk anne-babanın oğlu olan, internet reklamcılığı yaptıktan sonra internet projeleri üreten şirketini kuran, 28 yaşındaki ‘müzik delisi’ Robert Yaris var.
Fizy.org, 75 milyar müzik parçasını download etmeden, ücretsiz ve yasal bir şekilde dinleme, 25 milyar klibi izleme imkânı sunuyor. Henüz birinci ayını bile doldurmadı ama Google’dan ortaklık teklifi almış bile. Fizy’yi duyduk, tecrübe ettik. Aklımıza düşen soruların yanıtı için de yaratıcısı Robert Yaris’i bulduk... 

Kimsiniz siz, Fizy’nin arkasındaki ismi merak ettik doğrusu... 
Eski internet reklamcısıyım. Üniversiteye gitmedim, başarının diplomada saklı olduğuna inanmıyorum. 2007’de çok sevdiğim şirketim OMD’den ayrılmak zorunda kalarak kendi şirketim Cyberia Corporation’ı Amerika’da kurdum. Ekibimle, yatırımcılar için riski olmayan internet projeleri yapıyoruz. Türk internetini geliştirmeyi hedefleyen projelerde yer almak istedik. Her projemize ‘Türkiye’den neden bir YouTube, Facebook ya da Google çıkmasın?’ fikriyle yaklaştık. Türk internetini ‘Facebook’ta arkadaş bulmanın’ ötesine taşımaya çalıştık. Türkiye’nin belki de ilk web 3.0 sitesini yapıp The New York Times’ta ‘MTV Music’ten daha iyi’ yorumunu aldık. 

Fizy’yi nasıl tanımlıyorsunuz?
Fizy, web 3.0; yani geleceğin internet mantığında oluşturulmuş bir Türk sitesidir. Dünyanın dikkatini bir anda çekmesinin sebeplerinden biri bu. Amerikalı ünlü medya stratejisti Dave Delaney, tek cümleyle anlatıyor: “Fizy ile istediğim müziği/klibi download etmeden, anında kolayca bulabilmekten dehşet verici şekilde etkilendim.” Web 3.0 bu. İçerik üretmek değil, içeriği en hızlı, en kolay şekilde sunmak önemli.

Var olan portallardan farkı ne?
Tek farkı var; basit! İnternette müzik dinlemek ne derece çilelidir bilirsiniz. Web sitesine girdiğinizde açılan reklamlar, gözünüze sokulan garip tasarımlı siteler, ‘Üyelik formu, 1. adım, 2. adım, aktivasyon e-mail’ine tıklayın’ gibi giden süreç can sıkıcı. Fizy’de hepsinden kurtuluyorsunuz. Cep telefonunuzdan, PSP’den, PlayStation3 cihazınızdan istediğiniz yerde, istediğiniz şarkıyı tek tıkla dinliyor, klibini izliyorsunuz. 

Bu fikir nasıl çıktı ortaya?
Ekipçe, müzik konusunda takıntılıyız. Müzik her şeyimiz, hayatımızın bitmeyecek tek parçası. Müziğe hızla ulaştıracak sistem yoktu. Bunun için Fizy’yi ürettik, ‘Acil müzik lazım’ denince akla gelecek tek araç olmak üzere...

Hemen patlama yapması, Google’dan teklif almak şaşırtmadı mı?
Siteyi insanların beğendikleri siteleri paylaştığı ‘Digg’ üzerinden 20 arkadaşıma gönderdim. Bir arkadaşım medya stratejisti Dave Delaney’le paylaşmış. Dave, Twitter.com’daki profilinde Fizy’den övgüyle bahsedince, Dave’i takip eden yüz binlerce insan iki saat içinde haberdar olmuş. Siteye girenlerin sayısını gördükçe gözlerimize inanamadık. The New York Times’a kadar nasıl gittiğini bilmiyoruz! Birkaç yabancı yatırımcıyla ortaklık görüşmemiz var. Google’ın ürünlerden sorumlu yardımcı başkanı iletişim kurdu, Fizy için olası ortaklık görüşmesi yapmak istediler. Gelecek ay görüşmeye gideceğiz.  

Fizy’de ‘Şunu bile bulursunuz’ diyebileceğiniz parçalar var mı?
Fizy, aradığınız şarkıyı/klibi web üzerindeki 50 kadar servisi kullanarak izin verdikleri yasal api’lerle tek çatı altında dinlemeniz için tasarlandı. 50 farklı siteye girmek, teker teker üye olmak, ‘Bu şarkı burada yok, öteki 49’una bakayım’ gibi eziyetli bir süreçten insanları kurtarmak için üretildi. 27 dili destekliyor, 41 ülkeye hitap ediyor. En yoğunu Türkiye ve Amerika. Ardından İngiltere, İtalya, Fransa, Hindistan, Çin geliyor. 75 milyar şarkı, 25 milyar klip var. ‘Şunu bile bulursunuz’ demiyoruz, ‘Hepsini bulursunuz’ diyoruz.  

Siz Fizy’yi kullanıyor musunuz?
Kullanmaz olur muyuz! Legal yollardan internette müzik dinlemek neredeyse imkânsız. İllegal sitelere üye olup prim kazandırmak istemiyoruz. İnternetten download etmeden müzik dinlemek yasal. Download ettirirseniz ya da kullanıcılar şarkıları download edebilmenin yolunu bulursa bu illegaldir. Çok güçlü bir takip sistemi yaptık. Kullanıcıların yapmaya çalıştığı illegal hareketleri 7/24 gözlüyoruz. Sistemimizin arka planı sürekli değişiyor. Kimse illegal yoldan müziğe ulaşamıyor.