Dünyanın her yerinde AIDS vardı

Dünyanın her yerinde AIDS vardı
Dünyanın her yerinde AIDS vardı

İstanbul?da Pozitif Yaşam Derneği önderliğinde toplanan grup Tünel girişine dilek ağacı kurdu, yoldan geçenlere bilgilendirici HIV/AIDS broşürü dağıttı. FOTOĞRAF: UĞUR CAN / DHA

1 Aralık Dünya AIDS Günü, dünyanın her yerinde hastalığa dikkat çekmek amacıyla renkli etkinliklerle karşılandı. İstanbul'da Tünel Meydanı'nda toplanan gençler, sanatçılar ve maskeli eylemciler 'Önyargılarınızdan kurtulun!' çağrısı yaptı

*Fransa’da aktivistler Cumhuriyet anıtına hastalığın sembolü kırmızı kurdele taktı.
*ABD’de Beyaz Saray da kapısına dev kurdele takarak AIDS Günü’nü karşıladı.
*Dünyanın en büyük Müslüman şehirlerinden Pakistan, Karaçi’de travestiler toplandı.
FOTOĞRAFLAR: AFP
 

İSTANBUL - 1 Aralık Dünya AIDS Günü, bu hastalığk hakkında bilinç yaratmak için dünyanın dört bir yanında farklı etkinliklerle karşılandı. İstanbullular da Dünya AIDS Günü nedeniyle renkli etkinliklerle bir araya geldi. Pozitif Yaşam Derneği, ‘HIV/AIDS ile ilgili önyargılarınızdan kurtulun!’ sloganıyla Taksim Tünel Meydanı’nda toplandı. İstiklal Caddesi’nde hiphopçu gençler, pandomim sanatçıları ve  rengârenk maskeli eylemcilerin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Dilek ağacının kurulduğu Tünel girişinde yoldan geçen vatandaşlara HIV/AIDS ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtıldı.
Bu yılki zirvenin yapıldığı Güney Afrika’nın Devlet Başkanı Jacob Zuma, hükümetin daha çok AIDS hastasını tedavi edeceğini ve HIV testlerini yoğunlaştıracağını söyledi. Zuma, HIV pozitif olmaları durumunda bir yaşın altındaki çocukların tümünün zorunlu olarak tedavi altına alınacağını da duyurdu. Güney Afrika, 5 milyon 700 bin kişiyle dünyada en fazla AIDS hastası olan ülke unvanını elinde tutuyor.
Bir iyi haber de ABD’den geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, AIDS’lilerin ABD topraklarına girmesine ilişkin yasağın Ocak 2010’dan itibaren kaldırılmasının ardından, başkent Washington’un 2012’deki uluslararası AIDS konferansına ev sahipliği yapacağını açıkladı.
Fransa’da Elysee Sarayı’nın duvarlarına Dünya AIDS Günü nedeniyle üç metrelik iki kırmızı kurdele asıldı. Kardeşi Virginio’yu üç yıl önce AIDS’ten kaybeden first lady Carla Bruni, 2015’e kadar HIV virüsünün anneden çocuğa geçmesini tamamen ortadan kaldırma çağrısında da bulundu.
Çin’de de AIDS’le mücadeleyi savunan aktivistler, hükümet tarafından tanınma ve yardım talepleriyle sokaklardaydı. Beyaz maskeler takan aktivistler Pekin’deki eylemlerinde kan nakli sırasında AIDS’e yakalanma vakalarını protesto etti. (Yaşam Servisi)