Dünyanın ilk lezbiyen başbakanı İzlanda'da...

Dünyanın ilk lezbiyen başbakanı İzlanda'da...
Dünyanın ilk lezbiyen başbakanı İzlanda'da...

Sigurdardottir, 66 yaşında.

REYKJAVIK - İzlanda’da ekonomik kriz nedeniyle çıkan hükümet krizini çözmek için kurulacak geçici hükümetin başkanı, dünyanın eşcinselliğini gizlemeyen ilk kadın başbakanı olacak.
Halen Sosyal Güvenlik Bakanı olan 66 yaşındaki Johanna Sigurdardottir, 2002’de resmi törenle evlendiği kadın gazeteci Jonina Leosdottir ile yaşıyor. Sigurdardottir’in önceki evliliğinden iki oğlu var. Sigurdardottir, geçici hükümette büyük koalisyon ortağı olacak Sosyal Demokrat İttifakı tarafından başbakanlığa aday gösterildi. 

Siyasete tabandan başladı
Sigurdardottir, mayısta yapılması beklenen genel seçimlere dek başbakanlığı yürütecek. Çevre Bakanı Thorunn Sveinbjarnardottir, başbakan adayının deneyimli bir parlamenter ve İzlanda tarafından sevilen bir insan olduğunu söyledi. Sigurdardottir, siyasete işçi hareketindeki çalışmalarıyla başlamış, 1960’lı ve 70’li yıllarda İzlanda Havayolları’nda hosteslik yaparken, sendika örgütlenmesini yürütmüştü.
Parlamentoya 1978’de seçilen Sigurdardottir, 1987’de bakan oldu. Sosyal Güvenlik Bakanlığını 1999’dan beri sürdüren Sigurdardottir’in 1994’te Sosyal Demokrat Parti liderliğine seçilme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Sosyal Demokrat Parti’den 1995’te ayrılan Sigurdardottir’in kurduğu Tjodvaki (Milleti Uyandırın) partisi seçimlerde dört milletvekilliği kazandı. Tjodvaki, 1999 ve 2000’de Sosyal Demokrat Parti’nin diğer sol hareketlerle oluşturduğu Sosyal Demokrat İttifakı’na katıldı. (aa)