Dünyanın tüm eşcinselleri sokaktaydı

Dünyanın tüm eşcinselleri sokaktaydı
Dünyanın tüm eşcinselleri sokaktaydı

Türkiyeli eşcinselerin Taksim?deki yürüyüşüne Hande Yener de destek verdi. Evlenen lezbiyen çift Mudie ve McDaniel San Francisco?daydı... Eşcinseller Hindistan?da da taleplerini haykırdı.

İSTANBUL - Eşcinsellerin geleneksel onur yürüyüş bu sene de rengârenk geçti. Pazar günü tüm dünyada eşzamanlı gerçekleşen onur yürüyüşü, Paris’ten New York’a, Amsterdam’dan İstanbul’a dünyanın çok sayıda şehrinde yoğun katılımla kutlandı. Fransa, Almanya, Bulgaristan, Norveç ve Şili gibi dünyanın birçok ülkesiyle birlikte eşcinseller İstanbul’da da Taksim Meydanı’nda toplandı. 
Pop şarkıcısı Hande Yener’in de destek verdiği eşcinseller ilk anda polisin engeliyle karşılaştı ancak daha sonra Galatasaray Meydanı’na kadar ellerinde gökkuşağı renk-li bayraklarla dans ederek yürüdü. ‘Buradayız alışın’ ve ‘Biseksüeliz’ yazılı dövizler taşıyan grup, ‘Susma haykır, eşcinseller vardır’ şeklinde slogan attı. Paris’teki yürüyüşe Amerikalı sanatçı Liza Minelli onur konuğu olarak katılırken, geçen sene AIDS hastalığına yakalananların yüzde 33’ünün eşcinsel oluşundan dolayı saygı duruşunda bulunuldu. Eşcinseller, evlat edinme, evlenme hakkı verilmesini  ve ayırımcılığa karşı çıkılmasını istedi. (aa)