Dünyayı bu oyunlar kurtaracak!

Dünyayı bu oyunlar kurtaracak!
Dünyayı bu oyunlar kurtaracak!

Fate of the World adlı oyun, meraklılarını masa başından iklim değişikliğiyle mücadele etmeye davet ediyor.

Bilgisayar oyunu meraklıları artık iklim değişikliği, açlık, iç savaş gibi hakiki problemlere karşı mouse oynatıyor... Sosyal içerikli oyunların son numarası 'Fate of the World' satışta...

Uzaylı istilaları, çete savaşları ya da iyi bir aile kurup saadeti yakalamak... Klavye, mouse ve monitör marifetiyle nice mücadeleler verildi; bilgisayar oyunları dünyası günümüz insanını şimdi başka mevzularla ‘savaşmaya’ çağırıyor. Şu ara bilgisayar oyunları yaratıcılarının gündeminde, geleceğimizi tehdit eden sorunlar var. Bugün piyasaya sürülen ‘Fate of the World’ furyanın son parçası... 

Misyon, dünyayı kurtarmak
Bilgisayar oyunu müptelalarından önce çevreci grupları heyecanlandıran oyunda tema küresel iklim değişikliği. Oyunun Mac versiyonu ileri bir tarihte hazır olacak, PC sahipleriyse bugün itibariyle oynamaya başlayabilir. ‘Fate of the World’, oyunculara Dünya Ticaret Örgütü benzeri bir çevre örgütünün idaresini emanet ediyor. Örgütün misyonu, karbon emisyonlarını kısıp seller, yangınlar, kuraklıklar, artan sıcaklık dereceleri gibi sorunlarla başa çıkıp dünyayı kurtarmak. Bu küresel strateji oyunu, sosyal meselelere el atması yönüyle hem bilgisayar oyunu uzmanlarınca, hem de iklim değişikliğine karşı kampanya yürütenlerce sevinçle karşılandı.
Oxford’lu oyun tasarım şirketi Red Redemption’ın geliştirdiği oyun, gerçek iklim modellerinden verilere ve bilim insanlarından gelen bilgilere yer veriyor. Ekibin önceki iklim oyunu da bir milyon insan tarafından oynanmış. Sudan’da mülteci olmayı konu edinen ‘Darfur is Dying’i de (Darfur Ölüyor) 800 binden fazla insan oynamıştı. Pew Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre oyun meraklılarının yarısından fazlası etik konularla ilgili oyunları tercih ediyor.
Oyunun çıkış öyküsü de ilginç: Red Redemption’ın başkanı ve sosyal amaçlı oyun organizasyonu Games for Change’in (Değişim için oyunlar) üyesi Gobion Rowlands ve Oxford Üniversitesi’nden iklim uzmanı Dr Myles Allen bir gece sarhoş olup iddiaya girmiş. Rowlands’ın iddiası, herhangi bir şeyle ilgili oyun geliştirebilecekleri üzerineymiş. Allen da “İklim değişikliğini konu alan oyun yapın o halde” diyerek girmiş topa. 14.99 sterlin (34 TL) karşılığında internetten indirilebilecek olan ‘Fate of the World’, İngiltere ’de Oxfam’ın satış noktalarından da temin edilebilir.

Sosyal içerikli oyunlar:
Darfur is dying
Darfur’da mülteci olmayı deneyin; 30 yaşındaki Rahman ya da 12 yaşındaki Abok olarak bölgedeki milis kuvvetlerinin saldırıları altında içme suyu elde etmek için çabalayın. Oyunun fanları arasında ünlü rap şarkıcısı Kanye West de var.
EnerCities
Arkadaşlarınızla; enerjisini güneşten ve rüzgar tirbünlerinden alan üç boyutlu bir şehir kurma konusunda yarışın. ‘ Facebook ’un ilk ciddi oyunu’ olarak lanse ediliyor.
Food Force
Birleşmiş Milletler Gıda Programı için geliştirilen bu insani strateji oyunu, oyuncularını yetersiz gıda ve yoksulluk
gibi lojistik problemlerle başa çıkmaya davet ediyor.
Against all Odds
Microsoft’un da fonladığı oyun, kullanıcılarını iç savaştan kaçan mülteciler olarak konumlandırıyor.
Oyun BMMYK (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) tarafından geliştirilmişti.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  Dünya

  ,

  İngiltere