Dünyayı değiştiren adam

Dünyayı değiştiren adam
Dünyayı değiştiren adam
Basit bir dok işçisiyken dünyanın en önemli politik figürlerinden birisi haline gelen Polonyalı siyaset adamı Lech Walesa'nın 'mahremine' kadar giren 'Walesa' filmi görücüye çıkıyor.

90'lı yılların en önemli politik figürlerinden birisi, işçi liderliğinden demokrasi kahramanlığına uzanan, oradan Nobel ödülüne ulaşan bir serüven... Siyasi tarihin karizmatik ismi Lech Walesa'nın hikayesi festivalde gösteriliyor. Üstelik usta yönetmen Andrzej Wajda imzalı bir yapımla.

Polonya’nın dünyaya armağan ettiği en büyük yönetmenlerden birisi olan Andrzej Wajda, memleketlisi ve dostu Dayanışma Sendikası’nın lideri Lech Walesa’nın özeline ve hatta mahremine kadar giriyor. Basit bir dok işçisi olarak yola çıkan ama günün birinde Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen bu karizmatik liderin geçirdiği inanılmaz dönüşüme ışık tutmaya çalışıyor. Polonya’nın Oscar aday adayı olan filmin ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapıldı. Bu çağdaş kahramanlık öyküsü, bir yandan da o güzel Baltık kenti Gdansk’ta Yeni Avrupa ’nın ilk izlerini arıyor.
12 Nisan 16.00 Atlas
14 Nisan 13.30 City's
20 Nisan 19.00 City's

ANDRZEJ WAJDA: Hayatımız komünist sansürü kandırmakla geçti