Dünyayı iyileştiriyor Hindistan'ı zehirliyor

PATANCHERU - AP sağlık muhabiri Margie Mason Hindistan’da suların kirliliği üzerine araştırma başlattığında sonucun bu derece vahim olacağını bilmiyordu. ABD, İsveç ve Almanya’dan araştırmacılar Hindistan’daki nehir sularını laboratuvarda inceledi ve şu sonuç çıktı: Hindistan’ın suları insanı öldürecek kadar tehlikeli.
90 ilaç şirketinin, nehir kenarlarındaki tesislerinin denetimden geçmeden atıklarını nehirlere boşalttığı gerçeği araştırmacıları şok içinde bıraktı. Şehir sularında yüksek oranda antibiyotik bulan uzmanlar, hipertansiyon, kalp, kronik akciğer yetmezliği, depresyon, ülser, belsoğukluğu gibi birçok hastalık için üretilen ilaçların atıklarının insanların kullandığı suya karıştığını, bunun çok kısa vadede büyük sorunlar doğuracağını söylüyor.
“Bu sularla duş almak, el yıkamak tehlikeli” diyen uzmanlar suyun ABD’deki sulardan 150 kat daha kirli olduğu örneğini veriyor. Nehir kenarında dolaşanlar burunlarını tıkamadan nefes alamıyor, araştırmacılar önlem alarak suya dokunuyor. Hindistan Batıya ihraç edilen ilaçların çoğunun üretildiği bir merkez. Ucuz işgücü sebebiyle Batılı ilaç şirketleri fabrikalarını buraya kaydırıyor ancak insan sağlığı hiçe sayılıyor. Kimyasalların içme sularına karışmış olmasından endişe eden araştırmacılar, yetkilileri önlem almaları konusunda uyarıyor. Köylülerin bu sularda yaşayan canlıları temel besin maddesi olarak kullandığını söyleyen araştırmacılar, insanların sağlığının kısa sürede bozulacağına inandıklarını anlatıyor. (ap)