'Dünyayı kurtaracak' Obama'ya dört yıl süre

'Dünyayı kurtaracak' Obama'ya dört yıl süre
'Dünyayı kurtaracak' Obama'ya dört yıl süre

NASA?da çalışan ve küresel ısınma deyince ilk akla gelen bilim insanı olan James Hansen, yeni başkan Obama?nın çevre konularına Bush?tan daha duyarlı olacağını düşünüyor.

NEW YORK - Obama’nın ‘dünyayı kurtarmak’ için sadece dört yılı var. NASA’da çalışan ünlü iklimbilimci James Hansen, iklim değişikliğine bağlı olarak meydana gelen felaketlerin dünyayı yok edecek boyuta ulaşmasından önce sadece dört yıl olduğunu, ABD’nin yeni başkanı Barack Obama’nın çevre için atacağı adımlar konusunda daha hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi. Hansen, yeni başkanı, büyük sorumlulukları olduğu ve bu sorumlulukları yerine getirmek için çok az zamanı olduğu yönünde uyardı.
Sera gazının sebep olduğu küresel ısınmanın buzulları erittiğini söyleyen Hansen, sera gazı oluşumunun en önemli sebebi olan karbon üretiminin kontrol altına alınması gerektiğini de söyledi. 

1988’den beri takipte
Karbon salımında başı çeken ülke olan ABD’nin yeni başkanının, eski başkan George W. Bush’un aksine çevre konularına duyarlı olacağını umduğunu söyleyen Hansen, “1988’den beri küresel ısınmayla ilgili gelişmeleri izliyorum. Dünyanın birçok yerine koyduğumuz monitörler sayesinde elimizde yapmamız gerekenler konusunda yeterli veri oluştu. Dönüşü olmayan felaketi önlemek için ortalama dört yılı var” dedi. İngiliz, Fin ve Danimarkalı iklimbilimcilerle ortak çalıştıklarını söyleyen Hansen, kömür ve petrol atıklarının karbon salımında başı çektiğini, hükümetin enerji politikasını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. (The Guardian)