Dünyayı 'The 99' kurtaracak

Dünyayı 'The 99' kurtaracak
Dünyayı 'The 99' kurtaracak

?The 99? ekibinde her milletten Müslüman var.

Altı yıl önce Kuveytli El Mutava'nın yarattığı İslami çizgi kahramanların yolu açıldı; uluslararası televizyon şirketi Endemol, 'The 99'a talip oldu

KUVEYT - Kabilesinin koruyucusu ‘Rafi’, sahip olduğu insanüstü güçle yerçekimine meydan okuyarak, istediği yerde, istediği zaman göğe yükselebiliyor. Türk ve Müslüman. Cehaletle savaşıyor. Diğer kahraman Suudi Arabistanlı Cabbar (Güçlü). Bir başkası Rola Hadrami adlı, Yemenli, kara peçeli mücahit bir kadın. Amerikalı bir kötürümle Macar bir mucit de var. 
Altı yıl önce Kuveytli Naif El Mutava’nın yarattığı çizgi dizi tiplerinden bazıları bunlar. ‘The 99’ başlığı altında hayat bulan her süper kahraman Allah’ın 99 sıfatından birini temsil ediyor. Dünyanın dört yanına saçılmış kutsal taşları arayıp bulan 99 sıradan insanın süper güçler kazanmaları anlatılıyor.
‘Biri Bizi Gözetliyor’, ‘Kim 500 Milyon İster’ gibi formatlarla ünlenen uluslararası TV şirketi Endemol’un ilgisini çeken ‘The 99’, yakında ekrana da taşınacak. Şirket, kahramanları İngilizce ve Arapça olmak üzere 26 bölümlük bir dizi planlıyor. İtalyan şirketi Panini de 99 kahramanın resim ve çıkartmalarını Arap ülkeleri, Endonezya, Hindistan ve ABD’nin ardından Türkiye’de de eylülde satmak istiyor. Teshkeel (Teşkil) medya grubunun CEO’su, beş çocuk babası El Mutava, amacın Müslüman çocuklara idol olabilecek ‘pozitif Müslüman kahramanlar’ yaratmak olduğunu söylüyor. Ancak öncelikli mesajın din olmadığına dikkat çekiyor ve “Örümcek Adam ne kadar dindarsa 99 kahraman da o kadar dindar” diyor. Kahramanlar gayrimüslimlere karşı değil, ‘bilgelik ve bilgi düşmanı’ kişiler. (dpa)