Duran Adam bu kez Çağrılmayan Yakup

Duran Adam bu kez Çağrılmayan Yakup
Duran Adam bu kez Çağrılmayan Yakup
Gezi Direnişi'nin ardından gerçekleştirdiği 'Duran adam' performansıyla çok konuşulan sanatçı Erdem Gündüz bu kez bienal kapsamında 'Çağrılmayan Yakup' isimli bir performans sergiledi.
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

13. İstanbul Bienali’nin, en dikkat çeken işlerinden biri dün Gezi Direnişi’nin ünlü siması Duran Adam’ı ağırladı. Gezi Direnişi’nin ardından gerçekleştirdiği ‘Duran adam’ performansıyla çok konuşulan sanatçı Erdem Gündüz, daha önce de birlikte çalıştığı sanatçı İnc Eviner’in işi kapsamında bir performans yaptı. ‘Çağrılmayan Yakup’ isimli performans kapsamında Edip Cansever’in şiirini okudu.
Galata Rum İlköğretim Okulu’nun girişindeki Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüd adlı büyük enstalasyon her gün farklı saatlerde farklı performansları ağırlıyor. Dün, Erdem Gündüz’ün sanatçı Seçil Demircan’la birlikte gerçekleştirdiği ‘Etüd-II: Hayalet Üçlüsü’ performansının ardından başlayan ‘Çağrılmayan Yakup’ saat 18’de başladı. Performansında dağınık bir masada şair Edip Cansever’in ‘Çağrılmayan Yakup’ şiirini okuyan Gündüz’ün arka planında hafif bir müzik vardı. Gündüz’le birlikte platformda bulunan diğer sanatçılar ise duvarlara resimler çizip ayaklanma, çocuk , yeryüzü gibi kelimeler yazdılar.
Gündüz’ün İngilizce ve Türkçe ‘Çağrılmayan Yakup’ şiirini okuyarak tamamladığı performansı Galata Rum İlköğretim Okulu’nda günün son işiydi.
İnci Eviner’in farklı disiplinlerden sanatçı ve öğrencileri biraya getirdiği, sürekli bir araştırma ve deneme ortamı yarattığı Ortak Eylem Aygıtı adlı çalışması Bienal’in en çok beğenilen işlerinden biri oldu. İzleyicilerin balkondan kuş bakışı izlediği konstrüksiyonun içinde sanatçılar, bazen aynı anda farklı performanslarla yer alıyor ve deneysel bir ortam oluşturuyorlar.