Durmak yok, post-punk'a devam!

Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

Ne varsa eskilerde var. Geçen ay Godspeed You! Black Emperor grubu, kendilerine verilen Polaris ödülüyle ilgili zehir zemberek bir açıklama yapmıştı. Ödül parasını mahkum müzisyenlere bağışlamak için alan grup, teşekkür yerine ‘bu dönemde ne ödülü, ne şovu, geçin bunları’ diye hesap sormayı da ihmal etmemişti. İlk günden beri ‘başka bir dünya mümkün’ diyorlar. New Model Army onlardan da eski; 1984 tarihli ‘Vengeance’den, taze çıkan ‘Between Dog And Wolf’a dile kolay 30 yıl geçmiş. Yeni albüm önemli bir belgeselin de habercisi.
Daima ezilenin, düşenin yanında olan bu adamların direnişçi ruhları gibi müzikleri de çok değişmedi. Her zaman sahiciydiler. Folk’u punk’ın yanına koyup, akustik müziğin ‘hafif müzik ’ olmadığını gösterdiler. Edebi gelenekle bağlarını korudular; edebiyatın, şiirin yanında durdular. Yeni albüm de akustik ruhu kaybetmeden hüzünlü melodiler ve öfkeli patlamalar içeriyor. ‘Stormclouds’un hardcore yapısı ve adını Kasr al-Nil Köprüsü’nden alan, ezan sesiyle başlayıp sokak sesleriyle biten parçanın doğu ezgileri dikkat çekici. Ama tribal ritmlerin öne çıktığı klasik bir NMA albümü nihayetinde.
Sık sık memlekete uğrayan grup üyeleri, Türkiye izleyicisinin gruba olan ilgisinin, derin bağlılığının farkında. Maaile gelmenin mümkün olmadığı bir zamanda bile Justin ve Dean gitarları kapıp Kadıköy Sahne’ye uğradılar. Türkiye’de yaşanan önemli gelişmelere ve hayranların destek çağrısına kulak verip, ‘böyle bir zamanda orada bulunmamak olmaz’ demişler. Eksik olmasınlar. Ne varsa eskilerde var...