Düşen uçakta araştırma çok, sonuç yok

Fransız Havayolları'nın Atlas Okyanusu'na düşen uçağının enkazından bugüne kadar 400'ü aşkın parça, 50 de ceset çıkarıldı. Uzmanlar, 'İyimseriz çünkü belirsizlik daha az ancak bir şey söylemek için hâlâ erken' diyor

PARİS - Fransız havayolu şirketi Air France’ın Rio de Janeiro-Paris seferini yaparken Atlas Okyanusu’na düşen uçağının enkazından bugüne kadar 400’ü aşkın parça bulundu. Ancak Fransız Uçak Kazalarını Soruşturma Kurumu Başkanı Paul-Louis Arslanian, kazanın nedeniyle ilgili olarak şu ana kadar kesin bir bulguya rastlamadıklarını söylüyor. Bulunan parçaların Brezilya’da bir hava üssünün deposunda toplandığını belirten Arslanian, cesetlerin otopsi sonuçlarıyla ilgili olarak da henüz Brezilyalı yetkililerden bir haber alamadıklarını belirtiyor.
İlk günlere nazaran çok daha iyi bir durumda olduklarını vurgulayan Arslanian, “Belirsizliğin artık daha az olduğunu söyleyebiliriz, o yüzden biraz daha iyimserlik var. Ama yine de neler olduğunu söylemek için henüz çok erken” diye konuşuyor.

19 bin kilometrekarede aranıyor
Önceki gün uçaktaki yolculardan birinin daha cesedi çıkarıldı. Brezilya Ordusu sözcüsü Giucemar Tabosa, bu bir kişinin daha cesedine ulaşılmasıyla, bugüne kadar bulunan ceset sayısının 50’ye çıktığını duyurdu. Tabosa, arama bölgesinde bulunan altı cesedin de kimlik tespiti yapılması için Brezilya donanmasına ait bir fırkateynle Fernando de Noronha Adası’na getirildiğini söyledi.
Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’dan Fransa’nın başkenti Paris’e gitmek üzere 31 Mayıs’ta havalandıktan sonra radar ekranlarından kaybolan Airbus A330’u arama çalışmaları 19 bin kilometrekarelik bir alanda yürütülüyor. Yolcu uçağının Atlantik Okyanusu üstündeyken düşmesi sonucu toplam 228 kişi hayatını kaybetmişti. (aa)