Düşen uçaktaki pilotlar kahkahayla şakalaşıyormuş

WASHINGTON - ABD’nin Buffalo kenti yakınlarında, içindeki 49 yolcu ve mürettebatla 12 Şubat’ta düşen uçağın pilotlarının kazadan çok kısa süre önce pilotajla ilgili olmayan konuşmalar yaptıkları, güvenlik kurallarını ihlal ederek aralarında şakalaştıkları ortaya çıktı. ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu’nun dağıttığı kara kutu kayıtlarına göre, Newark Havaalanı’ndan kalkan Dash 8-Q400 yolcu uçağının pilotları yolculara iniş için emniyet kemerlerinin bağlı olması uyarısı yaptıktan sonra alçalmaya başladılar.
Uçuş kabinindeki kaptan pilot Marvin Renslow ve yardımcı pilot Rebecca Shaw, iniş uyarısının ardından aralarında pilotajla ilgisiz konuşmaya başladılar. Shaw kulaklarının ağır işittiği konusunda şaka yaptıktan sonra uçağın camlarının buzla kaplı olduğunu fark etti ve Renslow’a “Senin ön camında da buz var mı?” diye sordu. Kaptan pilot, “Benimkinde buz var, ya seninkinde?” diye yanıtladı. Genç pilot “Evet ama önemli değil” dedi. İki pilot sonra kendi deneyimleri konusunda kahkahalar attıkları bir konuşmaya başladılar.

Buz koruma sistemi mi?
Kazayı soruşturan ekip, pilotların buz koruma sistemini doğru çalıştırmadıklarını ve bunun da uçağın düşmesine yol açmış olabileceğini düşünüyor. Kara kutu kayıtlarına göre, korkunç kaza çok çabuk geldi. Clarence Center’da bir evin üstüne düşen uçak hemen bir ateş topuna dönüşüp içindeki 49 kişiyle birlikte, evin bir sakininin ölümüne neden olmuştu. (aa)