'Düşler sahnesi' İzmir'de kuruluyor

'Düşler sahnesi' İzmir'de kuruluyor
'Düşler sahnesi' İzmir'de kuruluyor

Harlem Dans Tiyatrosu 28 Haziran da Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu nda.

'Festival düşlerin sahnesidir' slaganıyla yola çıkan İzmir Festivali, 6 Haziran'da başlıyor. Festival yeni mekânlarıyla da dikkat çekiyor.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği İzmir Festivali, ‘festival düşlerin sahnesidir’ temasıyla bu yaz fonda Bergama Antik Kenti ve Kemeraltı gibi ‘yeni’ mekânlarda klasik müziği her anlamda temsil eden konukları buluşturuyor. 2 Mayıs’ta New York Filarmoni Orkestrası konseriyle başlayan festivalin resmi açılışı 6 Haziran’da Efes Antik Tiyatrosu’nda 30. yılını kutlayan İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından gerçekleştirilecek. İZDOB’un solistleri, orkestrası ve korosu bu yıl doğumlarının 200. yılı dolayısıyla tüm dünyada kutlanan Verdi ve Wagner için düzenlenen gala konserde özel bir program sunacak.
İzmir’i klasik müzikle buluşturan festival, 12 Haziran akşamı ise başarılı klasik müzik dörtlüsü Minquet Quartet’i ağırlıyor. Müzikseverler, Bergama Kızılavlu’da bulunan Bazilika’nın yeni restore edilen Güney Kulesi’nde adını İspanyol filozof Pablo Minquet’ten alan Minquet Quartet’in klasik müzik ezgilerine dalabilecek. Dünyanın sayılı oda müziği topluluklarından olan dörtlü, Haydn ve Mahler’in ustalık gerektiren oda müziği eserlerini seslendirecek.
Festival Harlem Dans Tiyatrosu’nun gösterisiyle devam edecek. Yetenekli bir koreograf ve olağanüstü bir dansçı olarak tanınan Arthur Mitchell’in 1969 yılında bir kilisenin bodrum katında yaklaşık elli yıl önce kurduğu Harlem Dans Tiyatrosu, klasik balenin sanat biçimini insanların hayatlarını değiştirmek için kullanan öncü bir dans kurumu. Unutulmayacak bir dans gösterisi için 28 Haziran’da Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda Harlem Dans Tiyatrosu kaçmaz. Efes’in tarihi havası ile bütünleşecek bir konser için ise 4 Temmuz’da Celcus Kütüphanesi’nde Kremerata Baltica Oda Orkestrası eşliğinde çellist Mischa Maisky ağırlanıyor. Maisky, müzik dünyasında en az kendisi kadar tanınan Kremerata Baltica Oda Orkestrası eşliğinde Schumann Viyolonsel Konçertosu’nu seslendirecek.
Amarcord Wien topluluğu ile Viyana Operası’ndan mezzosoprano Adrineh Simonian 9 Temmuz akşamı ise Efes Odeon’da operaseverleri tatmin edecek. Klasik geleneğin güçlü köklerinden beslenen dört virtüoz, Viyana Operası’nın tanınmış mezzosopranolarından Adrineh Simonian’a eşlik edecek. Konsere yeni eklenen mekanlardan Kemeraltı’nda bulunan 200 yıllık Abacıoğlu Han’da ise barok müzik havası esecek. Barok müziğin önemli isimlerinden viyola da gamba sanatçısı Hille Perl ve Lee Santana ile İzmir Barok Topluluğu’nun konseri 11 Temmuz’da. Festivalin kapanış konserinde ise Polonya’nın klasik müziği temsil eden genç topluluklarından Apollon Musagete Quartet, Efes’in tarihi atmosferinde müzikseverlerle buluşacak. Josef Suk, Krzysztof Penderecki, Felix Mendelssohn-Bartholdy’nin eserlerinden oluşan program 16 Temmuz’da.