Düşünceyi harekete geçirmeye 15 yıl kaldı

Düşünceyi harekete geçirmeye 15 yıl kaldı
Düşünceyi harekete geçirmeye 15 yıl kaldı

Nurmikko: Beynin şifresini çözeceğiz.

ANTALYA - ABD’deki Brown Üniversitesi’nden öğretim üyesi Prof. Dr.  Arto Nurmikko, beyne yerleştirdikleri mikroçip sayesinde düşünce yoluyla cihazların hareket etmesini sağladıklarını, 10-15 yıl içinde mikro devrelerin beynin içine yerleştirilmesinin yaygınlaşacağını açıkladı. Antalya’daki 4. Uluslararası Beyin Mühendisliği Konferansı’na katılan Nurmikko, amacın beynin fonksiyonlarını anlamak olduğunu söyledi.
Beyinden gelen sinyalleri alıp, beynin ne yapmak istediğinin şifresini çözmek ve tekerlekli sandalye, klavye gibi cihazları beyin sinyalleriyle çalıştırmak hedefleniyor. Omurilik zedelenmesi yaşayanların beyinlerinin mükemmel şekilde çalıştığına dikkat çeken Nurmikko, beyne bir mikroçip yerleştirdiklerini belirterek, “Dinleme, anlama, hareketin nasıl olacağını çözmek ve beynin kolu, kasları nasıl hareket ettirdiğini anlamamız çok önemli. Beyin, kalemi nasıl tutacağını, nasıl yazacağını hep planlıyor. Süreci çözdüğümüzde fonksiyonları da çözmüş olacağız. Mikroelektronik sistem tüm sırları çözebilecek kapasiteye ulaşacak, beyin ne yapmak istediğini çipler sayesinde yansıtmış olacak” dedi.
Şu anda maymunlar üzerinde çalışılıyor, daha önce insanda da denemeler yapılmış ve basit kol hareketlerinin gerçekleştirilmesi başarılmış. (aa)