Duvarlarda 'Hayallerimiz Baki'

Duvarlarda 'Hayallerimiz Baki'
Duvarlarda 'Hayallerimiz Baki'
Çağdaş sanatçı Thierry Dreyfus, bu yıl 70. yılına giren Borusan için özel bir video-ışık çalışması üretti.

Çağdaş sanatçı Thierry Dreyfus, bu yıl 70. yılına giren Borusan için özel bir video-ışık çalışması üretti. ‘Our Dreams Remain Our Dreams’ (Hayallerimiz Baki) adını taşıyan çalışma, kurumun yönetim merkezi olan İstanbul Rumelihisarı’nda bulunan Perili Köşk’ün dış cephesinde sergileniyor.

Tarihi binanın balkon altlarına yerleştirilen özel ekranlarda gökyüzü, bulut, su, güneş , ağaç ve kumdaki ayak izleri gibi farklı duygular uyandıran görüntüler yer alıyor. Günbatımından sonra izlenebilen çalışmayı “Hayallerin ve anıların hayat bulması” olarak tanımlayan Dreyfus, izleyenlerin hayal kurabileceği ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekleri, şehrin kargaşasından uzakta özel bir alan yaratmaya çalıştığını söylüyor.

2005’te Paris’teki Fransız sarayı Grand Palais’in yeniden açılışındaki video yerleştirme, 2006’da ulusal kütüphane Bibliothèque Nationale de France’a kurduğu ‘Jacob’s ladder’ adlı gökyüzüne uzanan merdiven yerleştirmesi, 2011 Nuit Blanche festivalinde Notre Dame katedraline hayat veren çalışması onu günümüzün en önemli ışık tasarımcılarından biri yapan eserlerinden sadece bazıları. Dreyfus aynı zamanda Yves Saint Laurent, Louis Vuitton, Dior Homme gibi moda endüstrisinin dev isimleriyle de unutulmaz eserlere imza atmıştı.

Eserlerinde ışığı tarihi binaların karakteristik özelliklerini ortaya çıkarmak için kullanan Dreyfus, şiirsel anlatımla izleyicilerle binalar arasında ‘diyalog’ kurmaya çalışıyor. Böylece tarihi binalar, ziyaretçilerine hiç fark edilmemiş zenginliklerini sergiliyor ve hikâyelerini anlatıyor.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  hayat

  ,

  Moda

  ,

  Güneş

  ,

  yönetim