E-ilkyardım da kurtarır!

E-ilkyardım da kurtarır!
E-ilkyardım da kurtarır!

Oksijen İlkyardım?ın kurucularından İlker Topcu (solda): İlkyardımda iyi niyet yetmez, temel eğitim alınması gerekir.

Karga tulumba ilkyardıma girişmeden önce sanal ortamda gerçek ilkyardım eğitimi veren siteye bir göz atın. Ekranınızdaki ücretsiz eğitim bir gün işe yarayabilir
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

İSTANBUL - Zehirlenmelerde ilk müdahale nasıl yapılır? Peki ya soluk borusu tıkanmasında? Kesiklere nasıl bir müdahalede bulunmalı, peki yanık vakalarına? İşte bu ve bunun gibi pek çok soruya cevabımız ya kulaktan dolma bilgilerle sınırlı ya da o kadar bile değil. Artık Türkiye’de temel ilkyardım bilgisi üzerine eğitim veren bir ‘online ilkyardım okulu’ var. Türk halkının, kurtarma sahnelerini trajikomik görüntülere çeviren bilgi eksikliğini ilkyardım bilincine dönüştürmek için kolları sıvayan ‘Oksijen İlkyardım’, internete ulaşabilen herkese ücretsiz ilkyardım eğitimi veriyor.
Konusunda bir ilk olan bu çalışmayı ve hayat kurtarmada ilkyardımın önemini ‘Oksijen İlkyardım’ın kurucularından İlker Topcu’dan dinliyoruz.

25 farklı konuda eğitim

“Acil bir durum ortaya çıktığında yapılan ilk müdahalelerde yanlış uygulamalara son vermek açısından sağlık profesyonelleri olay yerine gelene kadar müdahaleyi yapacak olanın ilkyardımcı olması ya da en azından sertifika almamış bile olsa yanlış uygulamalara izin vermemesi kişinin hayatının kurtarılabilmesi için bir şans. Neyi neden yanlış yaptığını bilmeden tamamen insani duygularla yardıma koşan tüm gönüllülerin bilinçlendirilmesi hedefiyle yola çıkan online ilk yardım eğitim portalı ‘Oksijen İlkyardım’la bilgisayar ve internete ulaşabilen herkese ücretsiz ‘ilkyardım’ dersleri veriyoruz” diyen Topcu, Türk halkının yardım etmeye meraklı olduğunu ancak sadece iyi niyetin işe yaramadığını, mutlaka eğitim alınması gerektiğini söylüyor.
25 farklı konuda ilkyardım eğitimi veren Oksijen İlkyardım’a www.o2lms.net adresinden ulaşılıyor. Ücretsiz kayıttan sonra kişilere kullanıcı adı ve şifre gönderen ekip, program bitiminde bir de sertifika veriyor. Ancak sertifika sahibi olmak eğitimin bittiği anlamına gelmiyor, kullanıcılar ihtiyaç duydukça eğitim alabiliyor. “Katılımcılar sorularını forum alanından e-eğitmene ve diğer kullanıcılara yöneltebiliyor. E- eğitim alanı dinamik olduğundan kullanıcılarımız her zaman gelişmelerden ve yeni uygulamalardan haberdar oluyor” diyen Topcu, boğulma, kesik, bebeklerde temel yaşam desteği, kırık, çıkık ve burkulmalar, yanık, donma, havale, zehirlenme, hayvan ısırmaları, elektrik çarpmaları gibi farklı konularda temel düzeyde dersler verildiğini söylüyor. 

Türkiye’de durum vahim

“Tüm dünyada acil ambulans ekiplerinin şehirlerde 10 dakikada, şehir dışında 30 dakikada acil çağrı yapılan yere ulaşması hedefleniyor. Ancak, trafik sıkışıklığı, hava koşulları, afetler gibi durumları göz önüne alırsak süre uzayabiliyor. Solunum durduğunda beyin ölümünün üç beş dakikada başladığını düşünürsek profesyonel sağlık ekipleri yardıma gelinceye kadar yaralı veya hastaya sadece yakınındaki ilkyardım bilenler yardımcı olabilir. Uygun müdahalenin yapılması; kazazedenin yaşama şansını arttıracak, komplikasyonları önleyecektir” diyen Topcu, ilkyardımda Batılı ülkelerden çok geride olduğumuzu anlatıyor.
“İlkyardım bilincimizi batılı ülkelerle karşılaştırdığımızda durumun ne kadar vahim olduğunu haber bültenlerini izlediğimizde görebiliyoruz. Karga tulumba taşınan yaralılar, araçlardan bilinçsizce çıkartılan kazazedeler, yardım etmek isterken hayatlarını kaybedenler... İlkyardım bir gönüllülük, bir sosyal sorumluluktur. İçinde yaşadığı toplumun diğer bireylerini ve onların hayatta olmalarını önemseyebilmek bir meziyettir. Tabii her zaman ‘Ne biliyorum, ne kadar biliyorum’ sorularının cevaplanması koşuluyla. Ülkemizdeki herkese vermemiz gereken ilk mesaj sadece doğru zamanda doğru yardımı çağırarak ve gereksiz müdahalelerden kaçınarak bile hayat kurtarabilecekleri olmalı” diye devam eden Topcu, ilkyardım eğitiminin keyfi değil yasal bir zorunluluk olduğunu altını çiziyor:
“Temel ilkyardım eğitimi aynı zamanda bir yasal zorunluluk. Günümüzde toplam kalite yönetimi gereği ve pek çok akreditasyon belgesi için Avrupa Birliği ülkelerinde tüm işyerlerine ilkyardımcı eğitimi zorunluluğu getirilmiş durumda. Türkiye’de de tehlikeli iş kollarında her on kişiden bir kişinin diğer iş kollarındaysa her yirmi kişiden bir kişinin ilkyardımcı sertifikası sahip olması gerektiği ile ilgili yasal zorunluluklar var. İlkyardım eğitimi yasal zorunluluk olarak değil bir sosyal sorumluluk olarak görülmeli ve herkesin bu eğitimi alması gerek.” 

E-ilkyardım yeterli mi?

 Topcu, ilkyardım eğitiminin uygulamalı olanının daha doğru olduğunu ama Türkiye gibi, bu konuda büyük eksikliklerin bulunduğu bir ülkede teorik bilginin de hayat kurtaracağına inandığını söylüyor.
Topcu,  “İlkyardım eğitimi teorik bilgiler içerdiği kadar, uygulama da gerektiren bir eğitim. Aslında devam etmek isterseniz de sonu yok. Tamam artık diyeceğiniz nokta sağlık profesyoneli olmaktır. E-eğitim alan kişi bilgilenmiş kabul edilir. Yanlış bildiklerini uygulamaz ve uygulatmaz. İlkyardım gönüllüleri zaten eğitimlerini uygulamalı eğitimler ve sertifikasyonla tamamlama eğiliminde olacaklardır. Ayrıca zaman içerisinde eğitimlerin eğitim alanlar üzerindeki etkisi azaldığı için, eğitimlerin belirli dönemlerde tekrar edilmeli” diyor. 

‘Okullarda da öğretilmeli’

Bu eğitim şeklinin özellikle okullarda çok işe yarayacağını söyleyen Topcu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın her okulda ilkyardım derslerini müfredata eklemesi gerektiğini açıklıyor: “Bilgisayar kullanılabilen her ortamda eğitim portalımız kullanılabiliyor ve ilkyardım eğitimlerinden herkes faydalanabiliyor. Yapılan birçok bilimsel araştırmada öğretmen ve öğrencilerin ilkyardım bilgi ve becerilerinin yetersiz olduğu tespit edildi. Eğitim portalımızın doğru ve güncel ilkyardım bilgilerine ulaşmada büyük kolaylıklar sağlayacağına inanıyoruz ve okullarda kullanılmasının işe yarayacağını düşünüyoruz.”