E-kitapta rekabet iyice kızıştı

E-kitapta rekabet iyice kızıştı
E-kitapta rekabet iyice kızıştı

E-kitap okuyucu cihaz üreticileri hızla yazılım ve donanım firmalarıyla anlaşıyor. Kitapseverler kablosuz ağ ya da 3G ile hemen e-kitap satın alıp cihazlara indirerek anında okuyabiliyor.

NEW YORK - ABD’nin dev yazılım ve donanım firmalarıyla önde gelen yayıncılık markaları, hızla büyüyen elektronik kitap (e-kitap) sektöründe pazarı ele geçirmek için sert bir rekabete girişti. Sektörde kilit rol oynayan ‘e-kitap okuyucusu’ cihazlardan Kindle ile bu alanda lider konumda bulunan Amazon, yıl sonuna kadar 1 milyon satışa ulaşmayı hedefliyor. Amazon, Kindle’ın yeni modelinde ülkenin en büyük cep telefonu markası AT&T ile ortaklığa girdi. Buna göre kullanıcılar AT&T aracılığıyla kablosuz ağ ya da 3G ile hızlıca e-kitap satın alıp okuyucu cihazlarına yükleyebilecek.
Merkezi ABD’de bulunan dev kitapçı Barnes&Noble da ilk e-kitap okuyucusunun tanıtımını bu ay içinde yapacağını açıkladı. Mağazalarındaki elektronik kitap sayısının 700 bine ulaştığını belirten Barnes&Noble Başkanı William Lynch, Plastic Logic firmasıyla işbirliği yaparak e-kitap sektörüne girmelerinin ana nedeni olarak kitap tutkunlarının internet sayesinde herhangi bir yerden cihazlarına kitap indirebiliyor olmasını gösterdi. 

Apple, 2010’da girecek
ABD’de Barnes&Noble’dan e-kitap alan müşteriler, iPhone ve Blackberry telefonlara e-kitap indirerek cep telefonundan okuyabiliyor. Uzmanlar, Barnes& Noble’ın gibi büyük bir markanın kendi e-kitap okuyucularıyla sektöre girmesinin gelecekte bu alanın ne kadar büyüyeceğinin bir işareti olduğunu belirtiyor.
E-kitap okuyucusu alanına ilk giren firmalardan Sony de gelecek günlerde yeni modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
ABD’nin önde gelen teknoloji yazarlarından Adam Pennenberg’in blogunda yer verdiği iddiaya göre donanım firması Apple da 2010’da e-kitap sektörüne el uzatacak. Dokunmatik ekran telefonları iPhone’la cep telefonu pazarına hızlı giriş yapan Apple’ın tasarladığı yeni cihazın tamamen renkli ekrana sahip olacağı, kitap okuma dışında video izleme, internet ve e-posta okuma gibi özelliklerinin de bulunacağı iddia ediliyor. (aa)