Eczacıbaşı ve Taner'e Fransa'nın en prestijli nişanı

Eczacıbaşı ve Taner'e Fransa'nın en prestijli nişanı
Eczacıbaşı ve Taner'e Fransa'nın en prestijli nişanı

Oya Eczacıbaşı, Türkiye nin ilk büyük modern sanat müzesi İstanbul Modern in yöne-tim kurulu başkanı. Görgün Taner ise 2002 den bu yana İKSV nin genel müdürü.

Légion d'Honneur nişanı, Napoleon'dan bu yana Fransız hükümetince dünya çapında saygın isimlere veriliyor

Türkiye ’nin en etkili iki sanat kurumunun yöneticileri, İstanbul Modern’in yönetim kurulu başkanı Oya Eczacıbaşı ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın genel müdürü Görgün Taner, dünya çapında saygın isimlere verilen Fransa’nın en prestijli uluslararası nişanı sayılan Légion d’Honneur’e layık görüldü. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emié ve dönemin Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in tavsiyesiyle ödüle önerilen Eczacıbaşı ve Taner’e Légion d’Honneur nişanları önümüzdeki günlerde düzenlenecek özel bir törenle verilecek. 

Buluşma yeri İstanbul Modern
Oya Eczacıbaşı, Fransa-Türkiye arasında kültürel bağın güçlenmesine katkıda bulunması, evrensel kültür ve sanatın yaygınlaşmasına yılmadan hizmet etmesi ve İstanbul Modern’de bir buluşma noktası yaratması nedeniyle ödüle değer görülürken “İki ülke arasında yarattığı eşsiz bağ ile Fransız-Türk ilişkilerini yaşatan başlıca aktörlerden biri” olarak nitelendirildi. Orta ve lise öğrenimini Fransa’da tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitiren Oya Eczacıbaşı, İngiltere’de müze işletmeciliği üzerine yüksek lisans yaptı. Eczacıbaşı, 2004 yılından bu yana Türkiye’nin ilk büyük modern sanat müzesi İstanbul Modern’in yönetim kurulu başkanı olarak çalışıyor.
2002 yılından bu yana İKSV’nin genel müdürü olan Görgün Taner, 1 Temmuz 2009–31 Mart 2010 arasında gerçekleştirilen Fransa’da Türkiye Mevsimi’nin Türkiye Komiserliği görevini üstlenmişti. Türkiye Mevsimi’nin başarısında oynadığı önemli rol ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesine katkısından dolayı nişana layık görülen Görgün Taner, geçen yıl Amsterdam Belediyesi’nce sanat danışmanı olarak görevlendirildi.Napoléon’dan bu yana veriliyor
Légion d’Honneur, 1802’de Napoléon Bonaparte tarafından oluşturulmuş bir Fransız nişanı. Fransa tarafından verilen en prestijli nişan sayılan Légion d’Honneur beş sınıfa ayrılıyor: Grand-Croix (Büyük Haç), Grand-Officier (Büyük-Subay), Commandeur (Komutan), Officier (Subay) ve Chevalier (Şövalye). Légion d’Honneur nişanına her sene üçü sivil, ikisi asker olmak üzere beş aday gösterilir. Nişanın ana hattı yaldızlı, beş kollu, beyaz bir Malta Haçı’dır. Ortasında Fransa’nın milli sembolü Marianne’in kafasının resmi, etrafında defne ve meşe yaprakları sembolü var. Kurdelesi ise düz kırmızı kumaştan.
George Sand, Guy de Maupassant, Pierre ve Marie Curie, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Brigitte Bardot ve Catherine Deneuve Fransız devleti tarafından verilen bu ödülü çeşitli sebeplerden dolayı almayı reddeden isimlerden bazıları. Türkiye’den de Prof. Erdoğan Teziç, 2004’te Jacques Chirac tarafından ‘Kumandan’ nişanına layık görülmüştü ancak Teziç 2006 yılında Fransa Ulusal Meclisi’nin Ermeni Soykırımının İnkarını Suç Sayan Yasa Tasarısı’nı kabul etmesi üzerine nişanı Fransa’ya iade etti. Eski bakanlardan Kamran İnan da aynı gerekçeyle nişanını iade etmişti.


Atatürk de Légion d’Honneur almıştı
Mustafa Kemal Atatürk: 1914’te Akdeniz Mürettep Kuvvetler Komutanlığı harekat müdürlüğünde yarbay rütbesindeyken gösterdiği başarılardan dolayı Légion d’Honneur şövalye rütbesiyle onurlandırıldı.
Behiç Erkin: Atatürk’ün silah arkadaşlarından. Devlet Demiryolları’nın kurucusu ve ilk genel müdürü. II. Dünya Savaşı yıllarında Paris’te büyükelçilik yaptığı sırada Nazilerden kaçan binlerce Yahudi’nin Türkiye’ye getirilmesini sağlayıp hayatlarını kurtarmıştı.
Ordinaryüs Prof. Dr. Ekrem Akurgal: Arkeolog. Ege’de Foça (Phokaia), Çandarlı (Pitane), Çeşme - Ildırı Erytrai ve Bayraklı (eski Smyrna) antik kentlerini ortaya çıkardı. Eski Yunan, Hitit – Hatti ve eski Anadolu uygarlıkları üzerine çeşitli dillerde sayısız eseri yayımlandı.
Feridun Karakaya: Oyuncu, nam-ı diğer Cilalı İbo. Özellikle Moliere yorumları nedeniyle Legion D’Honour’a değer görüldü.
Prof. Dr. Tevfik Remzi Kazancıgil: Türkiye’nin ilk kadın doğum ve jinekoloji uzmanlarından. İstanbul Üniversitesi Kadın Doğum Kliniği’nin kurucusu.
Prof. Dr. Nüvit Tekül: İç hastalıklar uzmanı. 1975’ten 2005’teki ölümüne kadar Türk Tıp Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. Özellikle alerji konusundaki çalışmalarıyla tanınıyor. 1982’de Légion d’Honneur şövalye nişanıyla onurlandırıldı.
Prof. İhsan Doğramacı: Özellikle çocuk sağlığı konusundaki çalışmalarıyla ünlü. Hacettepe Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi ve Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi Bilkent’in kurucusu. 12 Eylül darbesinden sonra kurulan YÖK’ün ilk başkanı.
Gökşin Sipahioğlu: Foto muhabiri. Prestijli fotoğraf ajansı SİPA Press’in kurucusu. 1961 yılında patlak veren füze krizi sırasında Küba’ya girmeyi başaran ve röportajlar yapan tek batılı gazeteci. 1968 yılında Paris olaylarını yansıttığı fotoğraflarıyla da ünlü. 2007’de Légion d’Honneur şövalye nişanı aldı. Ayrıca Efes Pilsen basketbol takımının kurucusu.
Yaşar Kemal: Türkiye’nin en büyük romancılarından. Dört çiltlik ‘İnce Memed’ serisi dahil romanları 40’dan fazla dile çevrildi. 1984 yılında Légion d’Honneur şövalye nişanı aldı.
Prof. Hicri Fişek: Uluslararası hukuk profesörü. Fransa’dan 1964’te şövalye, 1975’te subay rütbesini aldı.
Güler Sabancı: Sabancı Holding’in yönetim kurulu başkanı. Geçen yıl ‘subay’ rütbesi aldı.
Ara Güler: Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük fotoğrafçılardan. 2000’de Légion d’Honneur’a layık görüldü. Dünyaca ünlü Magnum üyesi Ara Güler’in fotoğrafları Time’dan Paris-Match’a kadar birçok prestijli dergide yayımlandı. Fotoğrafları Fransa, ABD ve Almanya’da çeşitli müzelerde sergileniyor.

Légion D’Honneur alan ünlüler
Isabelle Adjani, Charles Aznavour, Bono, Jorge Luis Borges, Italo Calvino, Sean Connery, Jacques-Yves Cousteau, Salvador Dali, Gerard Depardieu, Marlene Dietrich, Kirk Douglas, Alexandre Dumas, Clint Eastwood, Gabriel Garcia Márquez, Victor Hugo, Gene Kelly, Akira Kurosawa, Rene Lacoste, Claude Lévi-Strauss, David Lynch, Norman Mailer, Edouard Manet, Luciano Pavarotti, Michel Platini, David Rockefeller, Rodin, Louis Renault, Martin Scorsese, Steven Spielberg, Sharon Stone, Elizabeth Taylor, Kristin Scott Thomas.