Edebiyatımızın en nadide parçaları satışta

Edebiyatımızın en nadide parçaları satışta
Edebiyatımızın en nadide parçaları satışta

Oğuz Atay dan imzalı Tutunamayanlar , 2. cilt

Sahaf Arslan Kaynardağ'ın nadir kitaplar ve belgelerden oluşan koleksiyonu 7 Temmuz'da Büyük Pazarmezatı'nda müzayedeye çıkıyor.
Haber: SİBEL ORAL - sibelo@gmail.com / Arşivi

Geçen günlerde posta kutuma düşen iletinin konusunda şöyle yazıyordu: “Tüm kitapseverlerin, koleksiyonerlerin ve araştırmacıların dikkatine! Önemlidir!”
Pazarmezatı’ndan geliyordu, önemli diyorlarsa kesin önemliydi. Heyecanla iletinin üzerine tıkladım, açılan sayfada “Rahmetli sahaf ve felsefeci Arslan Kaynardağ’ın (1923-2008) kitap belge ve notlarından oluşan koleksiyonun ilk bölümü ilişikteki listede satışa sunulmuştur” diye yazıyordu. Hemen altında ise müzayedeye çıkacak olan kitaplar ve belgelerden bazıları yazıyordu. Onları yazının sonuna saklıyorum, önce Arslan Kaynardağ’ı biraz tanıyalım. Şahsen hiç tanışmadığım ama sahafların gerçekten sahaf ve kitap sarrafı oldukları o muhteşem dönemi, Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nda sahiden edebiyat konuşulduğu zamanlarda anılarını dinlediğim birçok yazardan Elif Kitabevi’ni çok duyardım. 

İşte kışkırtıcı liste 

Arslan Kaynardağ işte bu kitabevinin sahibiydi ve sadece bir sahaf değildi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirmiş, Türkiye ’de Cumhuriyet Döneminde Felsefe, Kadın Felsefecilerimiz, Felsefecilerle Söyleşiler, Türkiye Felsefe Kurumu’nun Tarihi ve felsefe dışında Shakespeare’de Türkiye - Türkiye’de Shakespeare ve Sevgiler de Gündemdedir kitaplarının da yazarıydı. İşte bu değerli kitap sarrafının ve düşünce adamının koleksiyonunun ilk bölümü 7 Temmuz’da mezata çıkacak. Neler mi var? Sıkı durun!
Sabahattin Ali’nin el yazısıyla yazdığı beş şiiri… Mehmet Akif Ersoy’dan Mithat Cemal Kuntay’a imzalı 1329 tarihli ‘Safahat’… Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanının ilk baskısı ve imzalı bir kopyası… Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Asaf Halet Çelebi’ye imzaladığı XIX. Asır Türk Edebiyatı Tarihi… Sait Faik Abasıyanık’ın Agop Arad’a imzaladığı ‘Alemdağı’nda Var Bir Yılan’, ‘Mahalle Kahvesi’, ‘Lüzumsuz Adam’ ve ‘Medarı Maişet Motoru’… İmzalardan biri ise ilginç, herhalde aralarındaki bir hikâye. Sait Faik şöyle imzalamış; “İnek kadar hikâye için Agop’umu feda edemem…” Tarih 27 Nisan 1954…
Tabii bu saydığım kitapların hepsi nadir imzalı kitaplar, açılış fiyatları da ona göre belirlenmiş. Ayrıca yine haritalar, gravürler, orijinal çizim yazar portreleri, Çanakkale ve Truva ile ilgili kitap, harita ve görseller, Osmanlıca nadir kitaplar ve belgeler de bu kışkırtıcı listeden bazıları…Meraklısı bilir, böyle durumlarda insan çocuk gibi olur… Sahip olma iştahınız kabarır. Benim de aklımda bir kitap var ama şimdiden kimseyi karşıma almak istemiyorum. Ha bu arada illa mezata gelip de almak zorunda değilsiniz; o heyecanı yaşayın, o imzalı kitapları, el yazılarını dünya gözüyle bir görün yeter… 7 Temmuz’da Rixos Pera Oteli’nde. Saat 14.00’te… www.buyukpazarmezati.com’dan mezat listesine göz atabilirsiniz.

        

Attila İlhan’dan imzalı 1948 tarihli ‘Duvar’                             1918 tarihli ‘Alfabe, Yavrumun Elifbası’                                 Sait Faik imzalı 1940 baskı ‘Şahmerdan’