Edi ile Büdü'yü hiç böyle görmediniz!

Edi ile Büdü'yü hiç böyle görmediniz!
Edi ile Büdü'yü hiç böyle görmediniz!
Susam Sokağı'nın karekterleri Edi ve Büdü, ABD Yüksek Mahkemesi'nin eşcinsel evliliği yasaklayan kanunu geri çevirmesinin ardından, New Yorker dergisinde karara sevinen çift olarak resmedildi

ABD Yüksek Mahkemesi, "Defense of Marriage Act" (DOMA) olarak bilinen federal yasanın, eşcinsel çiftlerin sağlık ve emeklilik gibi alanlarda kadın -erkek evliliğinin verdiği haklara sahip olmasını engellediğine ve bunun anayasaya aykırı olduğuna karar vermişti.

ABD’nin ünlü dergilerinden New Yorker, Yüksek Mahkeme ’nin eşcinsel çiftlerin evlenmesinin önünü açan kararını Edi ve Büdü karakterlerini eşcinsel bir çift olarak kapağına taşıyarak kutladı. Kapağın tasarımcısı Jack Hunter, ‘Mutluluk Anı’ adını verdiğini çalışmasını “Çocuklarımız için çok büyük bir gelişme. Kutlamamız gereken bir an” sözleriyle anlattı.

Kapak tasarımı beğenilerin yanı sıra birçok tepkiyi de beraberinde getirdi. Oyuncu Mia Farrow ve Seth Meyers Twitter üzerinden bugüne kadar gördükleri en iyi New Yorker kapağı olduğunu belirtti. Ancak eşcinsel evliliğe karşı çıkanlar, kapağın homofobik ve çocukca olduğu görüşünde.