Edirne´de caz izdihamı

Edirne´de caz izdihamı
Edirne´de caz izdihamı
Edirne'de, belediye başkanlığı tarafından organize edilen Boğaziçi Caz Korosu, konseri izlemek isteyenlerin salona sığmaması nedeniyle izdiham çıktı.

EDİRNE - Edirne Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen Boğaziçi Caz Korosu konseri, Trakya Üniversitesi'nin Balkan Kongre Merkezi'nde yapıldı. Ücretsiz olan konser öncesinde içeri girmek isteyen çok sayıda öğrenci ve sanatsever bin kişi olan salon kapasitesinin kısa sürede dolması üzerine dışarıda kaldı.

Salona sığmayan kalabalık nedeniyle konseri izlemek isteyenler merdiven, koridor ve sahne önündeki boşluklarda yerde oturarak konseri izledi.

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde 1994 yılında kurulan ve İstanbul metrosunda şarkı söyleyerek Türkiye 'nin dikkatini çektikten sonra 2011 yılında Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Yarışması'nda birinci olan Masis Aram Gözbek yönetimindeki Boğaziçi Caz Korosu, 2 bölüm halinde Türkçe ve İngilizce şarkılarıyla yaklaşık 2 saat sahnede kaldı. Herhangi bir enstrüman kullanmayan korunun şefi Masis Aram Gözbek, gördüğü kalabalık karşısında şaşkın olduklarını söyledi. Gözbek, "Böyle bir kalabalığı beklemiyorduk, şuanda rüyada mıyız diye düşünüyoruz. İçeride yer yok, dışarıda bin kadar kişi olduğunu öğrendik. Herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

AYAKTA ALKIŞLANDILAR
10'u erkek 20 kişiden oluşan koro, sahnede kaldığı 2 saat boyunca enstrümansız söyledikleri şarkılarıyla izlemeye gelenleri keyifli bir gece yaşattı. Koro üyelerinin zaman zaman seyircilerin arasına dağılarak söylediği İngilizce ve Türkçe şarkılar, konser sonunda ayakta alkışlandı. Bu kadar yoğun bir kalabalığı beklemediklerini ifade eden Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, kentteki kültür-sanat faaliyetlerine katkının devam edeceğini, farklı müzik dallarında düzenlenen konserlerle farklı bir sanat algısı yaratılacağını söyledi.

İSTANBUL METROSUNDA ÜNLENDİLER
Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulduktan sonra İstanbul metrosunda söyledikleri şarkılarla ünlenen koro, 2008 yılında Avusturya'da düzenlenen 'Vokal Total' adlı dünya çapındaki 'a cappella' yarışmasında, pop ve caz kategorilerinde gümüş diploma ödülüne layık görüldü. Koro, 2010'da Çin'de düzenlenen 6'ncı Dünya Koro Olimpiyatları'nda Çağdaş Müzik kategorisinde dünya ikincisi, oda korosu ve caz kategorilerinde ise dünya üçüncüsü oldu ve üç altın diploma ile Türkiye'ye döndü. Koro, 2011'de ise Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda, Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde dünya şampiyonu, Karma Korolar kategorisinde ise dünya ikincisi oldu. Şampiyonların yarıştığı 'Grand Prix'te ise 2 altın madalya kazanarak toplam 5 altın madalya ile Türkiye'ye döndü. Koro son olarak 2012 yılında, Amerika'da düzenlenen 7'nci Dünya Koro Olimpiyatları'ndan 3 altın madalya ve Macaristan'da düzenlenen Cantemus 9'uncu Uluslararası Koro Festivali'nden de 1 altın madalya kazandı.

DHA - Engin ÖZMEN