Edirne'yi tavaf etti

Edirne'yi tavaf etti
Edirne'yi tavaf etti

Avustralyalı aktör Russell Crowe, Çanakkale Savaşı’nda kaybolan iki oğlunu arayan bir babanın 1919’da Türkiye ’ye gelişini anlatan filmi için Edirne’de incelemelerde bulundu.
Sahnelerin büyük çoğunluğunu Edirne çekmek istediğini belirten Crowe, önceki gün Edirne’ye gelmiş, gelişini de Twitter hesabından yazdığı ‘What’s up Edirne’ (Ne var ne yok Edirne) yazısıyla duyurmuştu. Önceki gün Selimiye Camii gezen Crowe, dün de ziyaretini sürdürdü.
Çekeceği film için mekanların oldukça uygun olduğunu ifade eden Crowe, Tarihi Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansaray’ına gezerken, yeniden restore edilen binayı çok beğendiğini söyledi.
Filmin sahneleri için Edirne’nin çok uygun tarihi binalara ve konaklara sahip olduğunu ifade eden Crowe incelemelerinin ardından Edirne Belediye Başkanı CHP ’li Hamdi Sedefçi’yi ziyaret etti. Crowe’a Kırkpınar’da güreşen heykel ve Selimiye Camii tablosu hediye eden Sedefçi, “Filmlerinde yiğitliği, mertliği simgeleyen bir aktör. Bizim Kırkpınar Güreşlerimiz de Türklüğün yiğitliğini ve mertliğini simgeleyen bir güreş tarzı. Bu nedenle kendisine güreş heykeli hediye etmek istiyorum. Gladyatör filmindeki yiğitliği, yüreğini burada görme şansımız var” diye konuştu. ’The Water Diviner’ isimli filmin 2014’te gösterime girmesi bekleniyor.